Spotkanie z darczyńcami

Tradycyjnie w marcu, w ramach Marcowego Maratonu Archiwalnego, Archiwum Państwowe w Kaliszu gościło w swoich progach osoby prywatne oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy w minionych latach bezinteresownie przekazali różnego rodzaju materiały archiwalne (fotografie, druki ulotne, dokumenty urzędowe, pocztówki, afisze itp.). Spotkanie odbyło się 12 marca 2015 r., a uczestniczyło w nim ponad 20 darczyńców: Lucyna Bartkowiak, Marcin Białożyt, Krzysztof Biernacki, Juliusz Brawata, Jerzy Dembny, Henryk Drapiński, Krzysztof Gołębiowski, Leszek Grynda, Józef Kaczkowski, Tadeusz Krokos (Polskie Towarzystwo Historyczne), Stanisław Kuczyński, Jan Mak, Halina Marcinkowska (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami), Stanisław Perliński, Wojciech Pilarski, Jerzy Piotrowicz, Elżbieta Stadtmüller, Barbara Nawrocka, Marek Nawrocki, Wanda Staszak, Mieczysław Wiśniewski, Henryka Wojtczak, Małgorzata Wrotkowska i Urszula Zybura. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor dr Grażyna Schlender oraz kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś.

Gościem specjalnym spotkania była Urszula Zybura, kaliska poetka, aforystka i właścicielka wydawnictwa Kropka, która kilka dni wcześniej przekazała do zbiorów Archiwum książeczkę pracy (Arbeitsbuch) swojej matki. Wystąpienie dotyczyło opublikowanego przez nią w 2003 r. "Pamiętnika 1939-1946" Zygmunta Lepperta. Autor wspomnień w czasie II wojny światowej służył jako kapitan w Wojsku Polskim we Francji i w Anglii, gdzie został odkomenderowany jako naukowiec do brytyjskich laboratoriów "War supply" w Swansea w Walii. Po wojnie wyemigrował do Argentyny, gdzie w 1958 r. zmarł. Prelegentka omówiła koleje życia Z. Lepperta, a także w jaki sposób rękopis pamiętnika trafił w jej ręce. Podzieliła się także ze słuchaczami spostrzeżeniami ze swojej podróży do Londynu, gdzie próbowała zainteresować organizacje polonijne świeżo wydaną książką. Na koniec, zachęcona przez dr Schlender, wyrecytowała jeden ze swych wierszy.

Następnie darczyńcy podzieli się swoimi uwagami na temat nieszanowania pamiątek z przeszłości, które często po śmierci swych właścicieli lądują w śmietnikach, oraz błędów w historycznych publikacjach prasowych miejscowych gazet.

Kolejnym punktem programu było omówienie przez kierownika Oddziału I darów otrzymanych w 2014 r., a był to rok wyjątkowo bogaty w tego rodzaju nabytki. 27 darczyńców przekazało łącznie 609 jednostek inwentarzowych (1,33 metra bieżącego), co stanowiło 14% wszystkich nabytków kaliskiego Archiwum. Niewątpliwie czynnikiem motywujących dla ewentualnych darczyńców była zorganizowana w maju wystawa pt. "Ocalmy od zapomnienia. Darczyńcy Archiwum Państwowego w Kaliszu i ich dary". Przekazywano zarówno duże spuścizny, jak i pojedyncze dokumenty.

Spotkanie miało kameralny charakter przy kawie i ciastkach. Na zakończenie, jako skromny dowód wdzięczności, osoby które po raz pierwszy przekazały dary Archiwum, otrzymały dyplom oraz skromne souveniry. Natomiast wszyscy obecni otrzymali egzemplarz katalogu wspomnianej wystawy.