Zebranie sprawozdawcze z działalności APK w 2016 r.

17 lutego 2017 r. w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności instytucji w 2016 r. W spotkaniu oprócz pracowników Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych, Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych, Działu Administracyjno-Gospodarczego, pracownika ds. nadzoru archiwalnego oraz głównej księgowej, pojawili się zaproszeni goście - przedstawiciele instytucji współpracujących w minionym roku z archiwum: Grażyna Dziedziak Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu reprezentująca Prezydenta Miasta Kalisza; Elżbieta Kubiak dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Kaliszu; mjr Ewa Saganowska z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu; Izabella Galuba-Bryja nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu; Karolina Wdowczyk nauczyciel Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu; redaktor prowadzący "Ziemi Kaliskiej" Mariusz Kurzajczyk; dziennikarze "Życia Kalisza" Agnieszka Burchacka i Jerzy Grajek. Dopisali także darczyńcy, którzy w zeszłym roku ofiarowali swoje zbiory na rzecz archiwum: Mirosław Żarnowski, Henryk Drapiński i Andrzej Genstwa.

Spotkanie otworzyła dyrektor APK dr Grażyna Schlender witając wszystkich zebranych i wymieniając wspólnie zrealizowane pomysły i projekty. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Kaliszu w 2016 r. udało się wydać publikację pt. "Kaliskie więzienie 1846-2015", mogliśmy liczyć także ufundowanie nagród Prezydenta Miasta, Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu w konkursie "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Kaliszu mieli okazję w zeszłym roku brać udział w lekcji archiwalnej w oparciu o wystawę "Ziemia Kaliska w dokumentach doby Sejmu Wielkiego" oraz w warsztatach pt. "Internet w służbie genealogii". Centralny Ośrodek Służby Więziennej w Kaliszu wsparł APK literaturą fachową pomocną przy opracowaniu publikacji pt. "Kaliskie więzienie 1846-2015". Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich bierze corocznie udział w konkursie "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", w zeszłym roku uczniowie zwiedzali także wystawę "Ziemia Kaliska w dokumentach doby Sejmu Wielkiego", a uczniowie "Ekonomika" dodatkowo brali udział w spotkaniu z cyklu "Gdy odwaga kosztowała". Archiwum Państwowe w Kaliszu może liczyć na rzetelność kaliskich dziennikarzy. W tym wymiarze współpraca szczególnie dobrze układa się z "Życiem Kalisza" oraz "Ziemią Kaliską". Co roku znajdą się także osoby, które przekazują swoje pamiątki rodzinne, stare dokumenty do zasobu APK. W zeszłym roku naszymi darczyńcami byli: Mirosław Żarnowski, Henryk Drapiński, Andrzej Genstwa oraz nieobecni na spotkaniu: dr Kazimierz Rogacki, Jerzy Piotrowicz, Elżbieta Siarkiewicz.

Dr Grażyna Schlender zaprosiła wszystkich pracowników APK oraz zaproszonych gości do wysłuchania relacji z dokonań archiwum w 2016 r. Największe osiągnięcia w 2016 r. zostały omówione przez archiwistkę odpowiedzialną za popularyzację Annę Bestian-Zając w oparciu o specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną.

W dalszej części zebrania dr Grażyna Schlender serdecznie podziękowała gościom za dotychczasową współpracę, życząc jednocześnie realizacji wielu pomysłów wespół z APK. Plany na przyszłość są różnorodne. W 2017 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu włączy się w Obchody Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Chcielibyśmy upamiętnić także 100. rocznicę internowania legionistów w Szczypiornie oraz rozpocząć prace nad dwuletnim projektem "Calisiana rozproszone w archiwach kościelnych".

Trwają prace nad wydaniem drukiem inwentarza zespołu Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kaliszu wraz ze skanami wszystkich akt. W 2018 r. wraz z Gimnazjum Nr 1 w Kaliszu kaliskie archiwum chce upamiętnić 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji otrzymali z rąk dyrektora stosowne pisemne podziękowania wraz z egzemplarzem wybranego przez siebie wydawnictwa APK.

Osobne podziękowania zostały skierowane do wszystkich pracowników archiwum.

Dr Grażyna Schlender zaznaczyła, że w swojej pracy są oni rzetelni oraz odpowiedzialni. Często mają bardzo dużo obowiązków. To wszystko owocuje naszym pozytywnym zewnętrznym wizerunkiem. Na koniec wszyscy uczestniczący w zebraniu zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii. Był także czas na wypicie filiżanki kawy i rozmowy przy słodkim poczęstunku.