"A to ciekawe...", czyli niebanalne dokumenty w sieci

Archiwum Państwowe w Kaliszu rozpoczyna cykl działań popularyzacyjnych skierowanych do miłośników świata wirtualnego pt. "A to ciekawe...". W jego ramach, co jakiś czas na naszej stronie internetowej oraz na profilu facebookowym będą pojawiać się ciekawe, oryginalne dokumenty wraz z rozszerzonym komentarzem. Czasami będą to dokumenty, do których sięgamy po raz pierwszy, a czasami te, które były już kiedyś wykorzystywane przez badaczy i historyków zasługujące na przypomnienie.

Głównym celem akcji jest pokazanie, że archiwum nie jest nudne - może czasem zaskoczyć, a w zasobie nadal czeka wiele dokumentów godnych odkrycia. Odkrywcą może być w tym przypadku dosłownie każdy, zarówno użytkownik pracowni naukowej, jak i korzystający z internetowego serwisu www.szukajwarchiwach.pl, w którym Narodowe Archiwum Cyfrowe zamieszcza skany archiwaliów pochodzących z sieci archiwów państwowych.

Zasób Archiwum Państwowego w Kaliszu składa się z ponad 3600 mb akt - niemożliwością jest poznanie treści całości dokumentów w nim zgromadzonych. Do dokumentów, które mogą zaciekawić, zdziwić, wywołać uśmiech na twarzy lub zgorszyć, docieramy w różny sposób. Najczęściej podczas pełnienia naszych codziennych obowiązków służbowych - realizując kwerendy bądź szukając inspiracji do planowania kolejnych wystaw, czy wydawnictw. Zdarza się także, że sami użytkownicy zwracają nam uwagę na to, że przeglądając akta z naszego zasobu natrafili na niezmiernie ciekawy przekaz pisany. Mamy nadzieję, że nowy cykl zaciekawi Państwa i skłoni do systematycznego odwiedzania naszej strony internetowej. Jednocześnie zwracamy się do Państwa z apelem - jeśli kiedykolwiek natrafili Państwo na ciekawy lub kuriozalny dokument w naszym zasobie, prosimy o podzielenie się z nami tą informacją. Być może dzięki temu uda nam się go odpowiednio wyeksponować przy najbliższej okazji. Zapraszamy do współpracy i śledzenia cyklu "A to ciekawe...".