Drzwi Otwarte w APK

22 lipca 2015 r. z okazji Dnia Otwartego w Archiwum Państwowym w Kaliszu gościli wychowankowie Domu Dziecka w Kaliszu wraz z wychowawcą Panią Jolantą Czajką.

Dzieci zostały zaznajomione z działalnością archiwum i jego zasobem. Same starały się ułożyć definicję archiwum na podstawie skojarzeń. Później przyszedł czas na prezentację archiwaliów. Szczególnie zainteresowały się opasłymi księgami kaliskich notariuszy, wśród których najbardziej można znaleźć chociażby: oryginalne pióro schowane w kieszonce księgi, inwentarz pośmiertny generała Zajączka, czy intercyzę przedmałżeńską Marii Konopnickiej. Dziewczynki i chłopcy samodzielnie odczytywali przedmioty spisane w ramach intercyzy, poznając przy tym nowe, nieznane dotąd słowa. Dalej wychowankowie dowiedzieli się, jakie informacje można znaleźć w aktach Urzędu Stanu Cywilnego i metrykalnych - zagadnienie omówiono na przykładzie aktu urodzenia Marii Dąbrowskiej.

Po części teoretycznej, nasi mali goście udali się do pracowni konserwatorskiej, gdzie czekał na nich przygotowany specjalnie pokaz. Dzieciom zademonstrowano w jaki sposób uzupełnia się ubytki w aktach, odkurza je i szyje. Pod kontrolą pracownika APK dzieci mogły same wprasowywać filmoplast w miejsca przedarć papierowych. Potem obejrzały magazyny archiwalne, gdzie do woli mogły kręcić regałami przesuwnymi.

Na koniec przygotowano niespodziankę. Wychowankowie Domu Dziecka rysowali kredkami, to, co najbardziej im się podobało podczas wizyty w archiwum - zdecydowanie wygrały magazyny i regały. W ramach podziękowania za aktywność dzieci otrzymały upominki w postaci wydawnictwa i słodyczy. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie. Grupa zgodnie przyznała, że z pewnością jeszcze zagości w progach kaliskiego archiwum.

Drzwi Otwarte w APK
Drzwi Otwarte w APK
Drzwi Otwarte w APK
Drzwi Otwarte w APK
Drzwi Otwarte w APK