Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu 1864-2014

W sierpniu 2015 r. na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu 1864-2014. Monografia powstała w związku z zeszłoroczną 150. rocznicą powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu. Została ona przygotowana przez zespół autorów w składzie: Ewa Andrysiak, Włodzimierz Bonusiak, Tadeusz Olejnik, Grażyna Schlender, Jerzy A. Splitt, Krzysztof Walczak, pod redakcją Tadeusza Olejnika i Krzysztofa Walczaka. Publikacja składa się z następujących rozdziałów: Pożary w dziejach miasta; Powstanie i działalność Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w Kaliszu do wybuchu I wojny światowej; Ochotnicza Straż Pożarna w czasie I wojny światowej; Kaliska Ochotnicza Straż Pożarna w latach międzywojennych; Kaliska Straż w latach II wojny światowej; Kaliska Ochotnicza Straż Pożarna w Polsce Ludowej; Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszu w III Rzeczypospolitej. Oprócz tego wydawnictwo zaopatrzono w bardzo wartościowe aneksy oraz aparat pomocniczy w postaci literatury, indeksu nazwisk, indeksu miejscowości, spisu ilustracji i spisu tabel.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender jest autorką dwóch obszernych rozdziałów mówiących o historii powojennej kaliskiej straży pożarnej. Okres Polski Ludowej, podzielony na lata: 1945-1948; 1949-1955; 1956-1989, omawia m. in. ówczesne realia polityczne i społeczno-gospodarcze; podstawy prawne działalności OSP, władze i majątek straży, ważniejsze akcje wraz z kursami i szkoleniami, działalność kulturalno-oświatową organizacji. Drugi rozdział mówi o OSP w Kaliszu w III RP. Tutaj scharakteryzowano szczegółowo sytuację polityczno-gospodarczą w Polsce i w Kaliszu; podstawy prawne działania straży (w tym m. in. Ustawę o ochronie przeciwpożarowej z 1991 r., statut OSP w Kaliszu, miejsce OSP w Kaliszu w systemie ochrony kraju przed klęskami żywiołowymi i jej umocowanie w systemie.); ochronę przeciwpożarową na ziemi kaliskiej w latach 1990-2014 (Zarząd ZOSP RP na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i miejskim); władze OSP w Kaliszu; siedzibę i inne nieruchomości; finanse; sekcje; działalność w postaci przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczenia imprez i prac społecznych; zawody; działalność kulturalno-oświatową.

Książka stanowi wartościową pozycję dla wszystkich badaczy historii Ochotniczej Straży Pożarnej, a jej niewątpliwym atutem jest doborowy skład autorów gwarantujący rzetelne pod względem merytorycznym opracowanie poszczególnych zagadnień.