Konferencja prasowa poświęcona Marcowemu Maratonowi Archiwalnemu

26 lutego 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której dr Grażyna Schlender przedstawiła program tegorocznego Marcowego Maratonu Archiwalnego.

To już V edycja tej imprezy organizowanej corocznie na pamiątkę przyjęcia pierwszych akt do zasobu 4 marca 1951 r. i nadania instytucji nazwy Powiatowego Archiwum Państwowego w Kaliszu. W tym roku mija zatem 65 lat nieprzerwanej działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu. Z tej okazji organizatorzy przygotowali wiele imprez, chcąc pokazać się i zaistnieć w szerszej świadomości społeczności kaliskiej. Motywem przewodnim nie tylko maratonu, ale i całego roku 2016 jest 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

2 marca 2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie APK nastąpi oficjalna inauguracja Marcowego Maratonu Archiwalnego, podczas której zostanie otwarta wystawa pt. "586 dni stanu wojennego" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz łódzki oddział tej instytucji. Gościem specjalnym będzie Paweł Spodenkiewicz z Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Ekspozycję poszerzono o część przygotowaną przez kaliskich archiwistów pt. "Stan wojenny w Kaliszu". Podczas inauguracji stan wojenny wspominać będą także zaproszeni goście: Krzysztof Szac lider pleszewskiej "Solidarności"; Świętosław Fortuna prawni, członek "S", doradca Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "S", Tadeusz Wolf współpracujący z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela; Włodzimierz Muth członek "S" i redaktor naczelny "Kaliskiego Włókniarza".

9 marca 2016 r. w ramach akcji "Moje Archiwum Rodzinne" wszyscy miłośnicy genealogii będą mogli wysłuchać prelekcji Józefa Galanta, pracownika WSK “PZL-Kalisz" i archiwisty rodzinnego oraz Anny Tabaki regionalistki, historyka sztuki, autorki wielu opracowań o Kaliszu i regionie, pt. "Saga rodu Galantów z Goliszewa".

11 marca odbędzie się tradycyjne już spotkanie z darczyńcami, którzy przekazali swoje zbiory do zasobu APK w minionym roku.

Na 17 marca zaplanowano zebranie założycielskie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów. Jego powołanie pozwoli zrealizować wiele pomysłów, wydać w przyszłości publikacje, na które samo Archiwum Państwowe w Kaliszu nie mogłoby sobie pozwolić. Dodatkowo w działalność włączą się ludzie z pasją, przedstawiciele nauki, mediów, których wiedza i doświadczenie może przyczynić się na rzecz archiwistyki.

18 marca zapraszamy wszystkich obecnych członków Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu na coroczne zebranie sprawozdawcze z działalności w 2015 r.

21 marca odbędą się warsztaty pt. "Internet w służbie genealogii". Pomogą one zrozumieć wszelkie zawiłości serwisu internetowego www.szukajwarchiwach.pl oraz Europejskiego Portalu Archiwalnego. Będą miały praktyczny charakter i z pewnością pomogą wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odkrywaniem historii własnej rodziny.

30 marca w APK na szkoleniu kancelaryjno-archiwalnym spotkają się przedstawiciele podmiotów wytwarzających niepaństwowy ewidencjonowany zasób archiwalny.

Ostatnim punktem Marcowego Maratonu Archiwalnego będzie ogłoszenie kolejnej edycji konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", przeznaczonego dla dzieci i młodzieży z regionu kaliskiego.

Kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś omówił kwestię planów przejęć nowych akt do zasobu i poruszył sprawę apelu o przekazywanie do Archiwum Państwowego w Kaliszu materiałów związanych z dziejami kaliskiego przemysłu, więzienia i stanu wojennego. Szczególnie liczymy na dary przekazane np. przez byłych pracowników zakładów przemysłowych i zakładu karnego.

Na koniec spotkania dyrektor APK dr Grażyna Schlender zachęciła wszystkich do skorzystania z propozycji Marcowego Maratonu Archiwalnego, zwłaszcza, że udział w nich jest bezpłatny, a każdy gość będzie mile widziany.

W konferencji prasowej udział wzięli Elżbieta Bielewicz z "Ziemi Kaliskiej"; Sylwia Kwiatkowska z portalu www.calisia.pl. Informacji na temat Marcowego Maratonu Archiwalnego wysłuchała także Agnieszka Marszał z Radia Centrum.