Internet w służbie genealogii

Jednym z punktów tegorocznego Marcowego Maratonu Archiwalnego, organizowanego przez Archiwum Państwowe w Kaliszu, były warsztaty genealogiczne "Internet w służbie genealogii". W zajęciach zorganizowanych 22 marca w siedzibie Archiwum wzięło udział kilkunastu uczniów klasy II Gimnazjum nr 1 w Kaliszu z opiekunkami: Moniką Jędrzejak i Katarzyną Kaftanowicz. Spotkanie prowadził Grzegorz Waliś kierownik Oddziału I kaliskiego Archiwum.

Prelegent skupił się na omówieniu dwóch portali przydatnych w poszukiwaniach genealogicznych. Pierwszy to Europejski Portal Archiwalny, który zapewnia dostęp do informacji na temat materiałów archiwalnych z różnych krajów europejskich. Portal oferuje obecnie ponad 245 mln danych opisowych na poziomie jednostki archiwalnej oraz ponad 200 milionów skanów pochodzących ogółem z ponad 5700 archiwów i instytucji archiwalnych, zlokalizowanych w 30 państwach Europy. Umieszczono na nim także część pomocy archiwalnych Archiwum Państwowego w Kaliszu. Z kolei serwis "Szukajwarchiwach" jest projektem Narodowego Archiwum Cyfrowego, a jego podstawowym celem jest udostępnienie w Internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji kultury, zgromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA. Dodatkowo wybrane opisy archiwaliów prezentowane są równolegle ze skanami. To właśnie na tym portalu kaliskie Archiwum umieszcza kopie cyfrowe swoich materiałów. Oba serwisy są w pełni dostępne i otwarte - żeby z nich skorzystać wystarczy posiadać dostęp do komputera, przeglądarki internetowej oraz Internetu. Korzystanie z serwisów jest bezpłatne i nie wymaga logowania.

Prowadzący, oprócz przedstawieia założeń teoretycznych i budowy obu serwisów, pokazania jakie informacje można z nich uzyskać, zademonstrował jak najszybciej znaleźć informację i skany poszukiwanych dokumentów. Dodatkowo omówiono także projekty indeksowania akt metrykalnych prowadzone przez genealogów (BaSIA, Geneteka), które często, zwłaszcza ta pierwsza, korzystają ze skanów umieszczonych na "Szukajwarchiwach".