VII Marcowy Maraton Archiwalny - Pokaz konserwatorski dla archiwistów zakładowych

23 marca 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbył się pokaz konserwatorski dla pracowników archiwów zakładowych. W spotkaniu zorganizowanym w ramach Marcowego Maratonu Archiwalnego udział wzięło 13 uczestników reprezentujących: Urząd Gminy w Czajkowie, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, Urząd Gminy w Rozdrażewie, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Urząd Miejski w Wieruszowie, Urząd Gminy i Miasta Raszków, Urząd Miejski w Kaliszu, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Gminy Rychtal, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Gminy Godziesze Wielkie.

Zajęcia były prowadzone przez dokumentalistę Anetę Burchard. Prowadząca na wstępie omówiła zagadnienia dotyczące profilaktyki konserwatorskiej m. in. utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w magazynach, zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, odkurzanie zasobu i przepakowywanie go w oprawy bezkwasowe, natłuszczanie opraw skórzanych emulsją do regeneracji skóry. Następnie goście zapoznali się z pokazem multimedialnym przygotowanym w oparciu o „Atlas zniszczeń”. Omówiono różnego rodzaju zniszczenia w materiałach archiwalnych – deformacja, foxing, wżery atramentowe, zakwaszenie, zniszczenia spowodowane taśmą klejącą, rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a także te spowodowane przez insekty i gryzonie. W dalszym etapie pokazu uczestnicy zapoznali się ze sprzętem używanym w profilaktyce i konserwacji właściwej. Dowiedzieli się do czego służy komora laminarna, maszyna do nadlewania ubytków, kauter, stół niskociśnieniowy stół podświetlany. Aneta Burchard omówiła kolejne etapy konserwacji dokumentów poczynając od czyszczenia gąbką Wallmaster, kąpania, podklejania przedarć filmoplastem, a kończąc na szyciu i oprawieniu dokumentów.

Uczestnicy spotkania obejrzeli naprawę dokumentów przy użyciu filmoplastu klejonego na gorąco oraz uzupełnianie ubytków metodą ręczną w bardzo zniszczonym dokumencie, który polegał na nakładaniu kilku warstw bibułki japońskiej i przeklejanie klejem metylocelulozowym.

Pokaz był dobrą okazją do integracji środowiska archiwistów zakładowych i ukazania im nieco innej działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu od tej, z którą mają do czynienia na co dzień.