Międzynarodowy Dzień Archiwów - regionalna wizyta uczniów

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 8 czerwca do naszego archiwum zawitali uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dębem oraz ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nowym Nakwasinie z nauczycielami: Agnieszką Potoczny, Edytą Trocha i Romanem Jaskulskim.

Na naszych młodych gości czekała lekcja archiwalna, prowadzona przez Marie Doktór, starszego archiwistę, podczas której dowiedzieli się co to jest archiwum, jakie materiały gromadzi i skąd one pochodzą oraz jak można z nich skorzystać. Były próby odczytywania XIX-wiecznych zapisów i oglądanie oryginalnego gęsiego pióra, którym wtedy pisano. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wybranych materiałów archiwalnych, wybranych specjalnie na tę okazję, bo dotyczących właśnie miejscowości Dębe i Nowy Nakwasin, m.in. księgę ludności gminy Koźminek z końca XIX wieku, spis włościan dóbr Dembe z 1846 r., wykazy rolników poszkodowanych gradobiciem z 1923 r.

Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych oprowadził uczniów po magazynach Archiwum oraz pokazał najstarszy dokument przechowywany w naszym archiwum, pochodzący z 1521 r. Goście mogli zapoznać się z warunkami przechowywania akt oraz wyposażeniem magazynów. Szczególnie duże zainteresowanie okazali w pracowni konserwatorskiej, gdzie dokumentalista Aneta Burchard zapoznała ich z metodami konserwacji zniszczonych materiałów.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć sprzęt używany w profilaktyce i konserwacji właściwej. Dowiedzieli się do czego służy komora laminarna, maszyna do nadlewania ubytków, kauter, stół niskociśnieniowy, stół podświetlany. Aneta Burchard omówiła kolejne etapy konserwacji dokumentów poczynając od czyszczenia gąbką Wallmaster, kąpania, podklejania przedarć filmoplastem, a kończąc na szyciu i oprawieniu dokumentów. Uczestnicy spotkania obejrzeli naprawę dokumentów przy użyciu filmoplastu klejonego na gorąco oraz uzupełnianie ubytków metodą ręczną w bardzo zniszczonym dokumencie, która polega na nakładaniu kilku warstw bibułki japońskiej i przeklejanie klejem metylocelulozowym oraz uzupełnianie ubytków masą papierową w maszynie do nadlewania.