Jak szukać na www.szukajwarchiwach.pl

13 i 14 marca 2019 r. w ramach VIII Marcowego Maratonu Archiwalnego w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyły się warsztaty, przybliżające portal szukajwarchiwach.pl. W ciągu dwóch dni odwiedziły nas łącznie 72 osoby. Byli to uczniowie klas 7a, 7b i 7c ze Szkoły Podstawowej im. Janusz Kusocińskiego w Kaliszu z opiekunkami Ewą Piotrowską i Ireną Przepiórką oraz pracownicy i podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Każde spotkanie miało dwie części. W pierwszej archiwiści Grzegorz Waliś, Anna Bestian – Zając i Maria Doktór przedstawili zasób Archiwum oraz zasady gromadzenia i opisywania materiałów archiwalnych. Uczestnicy poznali różne metody poszukiwania informacji wśród kilometrów akt: od inwentarzy kartkowego i książkowego, poprzez przewodniki po zasobie aż po współczesne komputerowe i internetowe bazy danych. Główną część warsztatów stanowiło omówienie portalu szukajwarchiwach. Obecnie zawiera on ponad 37 milionów skanów ze wszystkich archiwów w Polsce, głównie archiwów państwowych. Portal SwA jest idealnym narzędziem dla osób poszukujących swoich korzeni. Bez wychodzenia z domu albo w pociągu czy autobusie można przeglądać i pobierać kopie dokumentów z całej Polski. W bieżącym roku planowane jest uruchomienie nowej wersji portalu, która będzie posiadała wiele udogodnień dla użytkowników. Rozbudowany zostanie panel informacyjny poszczególnych archiwów, a z poziomu zalogowanego użytkownika będzie można zamówić skany w interesującej nas rozdzielczości.

W drugiej części wizyty nasi goście zwiedzali pracownię digitalizacji, magazyny archiwalne oraz pracownię konserwatorską. Dokumentalista Aneta Burchard zaprezentowała zabiegi kąpieli akt, uzupełniania ubytków w papierze przy pomocy specjalistycznej maszyny oraz klejenie ubytków wytwarzanym na miejscu klejem.