Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwum

W upalną sobotę 8 czerwca 2019 r. kaliskie Archiwum Państwowe pracowało pełną parą, by móc przyjąć wszystkich chętnych do przeżycia archiwalnej przygody w swoich progach. Dr Grażyna Schlender najpierw udzieliła wywiadu radiowego dla Programu I Polskiego Radia na Rynku Głównym na temat najnowszych badań w zakresie poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych na tzw. "kaliskiej Łączce", by następnie towarzyszyć wszystkim miłośnikom archiwaliów w sentymentalnej wycieczce zabytkowym autokarem Jelcz cabrio do siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu.

W tym dniu gościliśmy kaliszan w dwóch turach. W pierwszej wycieczce wzięła udział m. in. młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu wraz z nauczycielem Leszkiem Tomczakiem oraz zaprzyjaźnieni darczyńcy. W drugiej z kolei, przywitaliśmy grupę miłośników tzw. kaliszobrań, cyklicznych spotkań organizowanych jeszcze do niedawna przez przewodnika PTTK dr. Piotra Sobolewskiego.

Kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś przedstawił nowe funkcjonalności systemu www.szukajwarchiwach.pl w oparciu o film promocyjny przygotowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Omówiono m. in. metody wyszukiwania danych w przeglądarce oraz sposób tworzenia kolekcji tematycznych przez użytkowników.

W ramach dnia otwartego Anna Bestian-Zając i Maria Doktór omówiły zadania naszego urzędu, scharakteryzowały zasób i przedstawiły najciekawsze zbiory, zarówno pod względem formy jak i treści. Osoby chętne mogły zobaczyć m. in. akt urodzenia pisarki Marii Dąbrowskiej, intercyzę przedmałżeńską Marii Konopnickiej i Jarosława Konopnickiego, obejrzeć opasłe księgi notariuszy kaliskich oraz poznać różnice w rejestrowaniu urodzeń, małżeństw i zgonów w zaborze rosyjskim i pruskim.

Specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów otwarto także wystawę pt. "Wiek zaklęty w dokumencie", prezentującą najciekawsze zbiory kaliskiego archiwum zebrane przez minione 100 lat. Ekspozycja stanowi zapowiedź publikacji, która ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Ostatnim elementem każdej z dwóch wizyt było zwiedzenie magazynów archiwalnych oraz wzięcie udziału w pokazie konserwatorskim przeprowadzonym przez Anetę Burchard. Nasi goście poznali główne sposoby profilaktyki, mieli okazję przyjrzeć się jak wyglądają drobne prace konserwatorskie oraz konserwacja właściwa.