Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu

1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kaliszu miejskie obchody tego święta zostały zorganizowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu, Stowarzyszenie "Pro Kalisia" i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Archiwaliów. Dokładnie o godz. 11.00 przed banerem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, zawieszonym na murach kaliskiego więzienia, wiązanki kwiatów i znicze złożyli: w imieniu Ministra Jana Dziedziczaka Marek Stodolny, Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, w imieniu władz miejskich Wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny i Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Tadeusz Skarżyński, w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Lasiecki, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa Bernard Niemiec, w imieniu Stowarzyszenia "Pro Kalisia" Leszek Ziąbka, w imieniu Klubu Gazety Polskiej Sławomir Gralka, w imieniu APK i KTPA dr Grażyna Schlender i Mariusz Kurzajczyk.

Dr Grażyna Schlender nadmieniła, że kaliskie więzienie jest symbolem walki i śmierci żołnierzy wyklętych, miejscem kaźni wielu bohaterów, walczących o wolną Polskę. Począwszy od Wojciecha Jabłkowskiego, który walczył z rosyjskim caratem, aż do Ziemowita Glabiszewskiego, który prowadził walkę z kaliskim Urzędem Bezpieczeństwa, instytucją utworzoną na wzór radzieckiego NKWD. Baner ma znaczenie symboliczne. Upamiętnia tylko 6 osób, ofiar okresu stalinizmu, których życiorysy dość dobrze znamy. Choć obecnie wiemy, że w kaliskim więzieniu zamordowano co najmniej 9 partyzantów – żołnierzy wyklętych. Byli oni w większości młodymi chłopakami, którzy angażowali się głównie w druk i kolportaż ulotek i gromadzenie broni. Przede wszystkim starali się przetrwać w lesie, czekając na wybuch III wojny światowej. Bronili też ludności przed komunistycznym aparatem represji. Dyrektor APK zaapelowała do zgromadzonych delegacji o upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu kamienną tablicą. Baner bowiem wkrótce zniknie z kaliskiego więzienia, a Kalisz potrzebuje miejsca, w którym można by się corocznie spotkać 1 marca i godnie upamiętnić ofiary reżimu komunistycznego.

Na koniec uroczystości przedstawiciele delegacji otrzymali po egzemplarzu publikacji pt. "Oni walczyli o nasza wolność" a dyrektor APK zaprosiła wszystkich zainteresowanych na prelekcję pt. "Żołnierze Wyklęci ziemi kaliskiej w świetle materiałów archiwalnych" 6 marca o godz. 12.00 w siedzibie APK przy ul. Poznańskiej 207.