Konferencja pt. Tak powstawała "Solidarność" w Wielkopolsce

27 sierpnia 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu wraz z Zarządem Regionu NSZZ "Solidarność" Region Wielkopolska zorganizował konferencję pt. Tak powstawała "Solidarność" w Wielkopolsce z okazji 40. rocznicy istnienia NSZZ "Solidarność". Konferencja odbyła się w nowo otwartej siedzibie Przystanku Historia IPN przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 29 w Poznaniu.

Konferencję otworzył dyrektor IPN Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek. Moderatorem spotkania był prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn. Obrady składały się z dwóch sesji: Spojrzenie okiem historyka i Spojrzenie okiem świadka historii. W pierwszej sesji wysłuchano wystąpień historyków i badaczy: dr. Przemysława Zwiernika na temat NSZZ "Solidarność" Region Wielkopolska; ks. dr. Jarosława Wąsowicza na temat Regionu Województwo Polskie NSZZ "Solidarność", dr hab. Elżbiety Wojcieszyk odnośnie NSZZ "Solidarność" Region Konin; dr. hab. Waldemara Handke o tym jak ukształtował się NSZZ "Solidarność" Region Leszno.

W tej części wystąpiła także dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender z prelekcją pt. "NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Południowa".

Dr Grażyna Schlender omówiła genezę i przebieg strajków "gorącego lata" 1980 r., scharakteryzowała etapy formowania NSZZ "Solidarność" na poziomie zakładowym, miejskim i wojewódzkim, wspomniała nazwiska najważniejszych działaczy, zarówno tych, którzy debiutowali w działalności opozycyjnej lat 80. XX w., jak i innych, będących aktywnymi jeszcze w latach 40. i 50. XX w.

W drugiej sesji głos oddano działaczom, ludziom zaangażowanym w powstanie "Solidarności". Wysłuchano świadectw: Lecha Dymarskiego, Edwina Klessy, Ryszarda Białkowskiego, Michała Neumanna i Antoniego Pietkiewicza.

Obrady były transmitowane na żywo w internecie. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem filmowym.