Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878-2016)

Archiwum Państwowe w Kaliszu z okazji Obchodów Roku Rodziny Fibigerów w Kaliszu prezentuje nową publikację pt. "Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878-2016)". Książka nieprzypadkowo ujrzała światło dzienne właśnie 22 stycznia. W tym dniu przypada rocznica śmierci ostatniego przedwojennego właściciela fabryki "Arnold Fibiger" Gustawa Arnolda Fibigera III, który zmarł w 1989 r.

Prezentujemy Państwu film promujący książkę, nakręcony specjalnie z myślą o wszystkich zainteresowanych historią przemysłu muzycznego i dziejami regionu kaliskiego. Mamy nadzieję, że nagranie skłoni Państwa do zaznajomienia się z naszą nową pozycją książkową. Nagranie zostało zrealizowane przez Piotra Jankowskiego, przy współpracy z Sylwestrem Kowalczykiem - "Kowalczyk Piano", Sebastianem Pawelcem, Tomaszem Chlebbą i pracownikami Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Książka jest pierwszym dostępnym na rynku wydawnictwem opisującym dzieje przemysłu muzycznego w Kaliszu od zbudowania pierwszego fortepianu przez Gustawa Arnolda Fibigera I do likwidacji Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia" i zakończenia procesu upadłościowego firmy w 2016 r. Autorzy opisali wiele nieznanych dotąd faktów, zarówno z historii rodziny Fibigerów jak i fabryk z nią związanych, w oparciu o nowo odkryte źródła archiwalne. Wydawnictwo zaopatrzono w aneksy oraz aparat pomocniczy w postaci wykazu skrótów, spisu ilustracji, bibliografii, indeksu i streszczenia w języku angielskim. Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Kalisza.