Prelekcja Jerzego Wojtczaka pt. "Skalmierzyce Nowe w okresie międzywojennym"

22 czerwca 2021 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów. Po przyjęciu sprawozdania Zarządu, sprawozdania finansowego i komisji rewizyjnej, zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wystąpienia członka KTPA Jerzego Wojtczaka na temat Skalmierzyc Nowych w okresie międzywojennym.

Dyrektor APK nadmieniła, że Jerzy Wojtczak dwukrotnie już wygłaszał prelekcje w ramach zebrań KTPA, był także bohaterem jednego ze spotkań organizowanych przez Archiwum Państwowe w Kaliszu w ramach akcji "Moje Archiwum Rodzinne".

Jest miłośnikiem archiwaliów, badaczem historii Skalmierzyc oraz okolicznych miejscowości, genealogiem i archiwistą rodzinnym.

Jerzy Wojtczak wyjaśnił, że swoje wystąpienie oparł na materiale, który niebawem ukaże się w formie albumu, wydanego przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Jest on wynikiem kilkuletnich badań w sieci archiwów państwowych, kościelnych oraz w prasie okresu międzywojennego. Zainteresowanie historią Nowych Skalmierzyc miało swój początek w pocztówce przedstawiającej dworzec kolejowy na stacji Skalmierzyce. Prelegent odkrył wiele pasjonujących historii, które do tej pory nie są powszechnie znane. Zebrał je w materiale do książki, w ramach rozdziałów dotyczących m. in. lokalnego samorządu, szkolnictwa, sportu, kolei czy życia religijnego. W okresie międzywojennym w Skalmierzycach Nowych działało ponad 20 organizacji społecznych wzajemnie się wspierających. Pozwoliło to na podjęcie bardzo ciekawych inicjatyw jak np. objazd rowerem przez Józefa Michalaka przez 11 krajów Europy w 1927 r. (odbył audiencję u Papieża Piusa XI), zatrzymanie na stacji kolejowej pociągu przewożącego relikwie św. Andrzeja Boboli w 1938 r. Duży wpływ na okoliczną ludność miała rodzina Niemojowskich, wspierająca m. in. działalność Ligi Obrony Powietrznej Państwa. Jednym z najbardziej udzielających się obywateli miasta był kierownik parowozowni Franciszek Garstecki, który po II wojnie światowej osiadł w Warszawie i pracował nad rozwojem transportu kolejowego.

Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, z niecierpliwością czekamy na wydanie książki autorstwa Jerzego Wojtczaka.