Zebranie naukowe pt. "Udział 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w kampanii wrześniowej"

29 czerwca 2021 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu, odbyło się zebranie naukowe wszystkich pracowników merytorycznych APK, poświęcone roli kaliskiego 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w kampanii wrześniowej.

Gorączkowe przygotowania tej formacji do wojny i jej szlak bojowy we wrześniu 1939 roku, zreferował pracownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych - Tomasz Dalinkiewicz.

Niezwyciężony - tak możemy nazwać 29 Pułk Strzelców Kaniowskich. Na wojnę poszedł on pod dowództwem podpułkownika Floriana Gryla, przynależąc do 25 Dywizji Piechoty. Gdy rankiem 1 września Niemcy najechali na nasz kraj, kaliscy żołnierze przywitali wroga ogniem. W pierwszej kolejności obsadzono fortyfikacjami przedmościa Kalisz i Koło. Następnie, 6 września pułk wziął udział w pierwszej potyczce z Niemcami w okolicy miejscowości Dobra. Niezadowoleni z opuszczenia Kalisza, a potem Wielkopolski, żołnierze ruszyli w głąb kraju, aby dotrzeć na główną pozycję obronną nad Wisłą, w okolice Warszawy. W dniach 9-12 września, kiedy to rozpoczęła się bitwa nad Bzurą, żołnierze wyzwolili szereg miejscowości, biorąc jeńców i liczną zdobycz wojenną. 16 września razem z całą 25 Dywizją odparli natarcie niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Następnego dnia, pod bombami Luftwaffe, nie bacząc na ryzyko śmierci, przeszli przez Bzurę pod Brochowem i weszli w obszar Puszczy Kampinoskiej. Do Warszawy dotarli 21 września. Na jej barykadach walczyli do 27 września, do momentu zawieszenia broni. 28 września Warszawa skapitulowała, a kaliscy żołnierze złożyli broń. Trafili do niewoli, nie przegrawszy wcześniej żadnego boju z Niemcami. Szlak bojowy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich liczył około 280 km. Miernikiem waleczności kaliskich żołnierzy są ich mogiły, porozsiewane na całej jego długości.