Promocja książki pt. "Archiwum Państwowe w Kaliszu (1951-2021). 70 lat działalności"

XI Marcowy Maraton Archiwalny zwieńczono 31 marca 2022 r. promocją publikacji pt. "Archiwum Państwowe w Kaliszu (1951-2021). 70 lat działalności", zorganizowanej we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów. W siedzibie Archiwum gościliśmy z tej okazji m. in. kierownika Zakładu Radioterapii przy ul. Toruńskiej w Kaliszu prof. dr. hab. Dariusza Kowalczyka, przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa Bernarda Niemca, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu prof. dr hab. Ewę Andrysiak, członka Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Ewę Obałę, aforystkę Urszulę Zyburę, badacza dziejów więziennictwa dr. Krystiana Bedyńskiego, prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusza Kurzajczyka wraz z członkami tego stowarzyszenia.

Dyrektor APK dr Grażyna Schlender powitała zgromadzonych i nadmieniła, że Archiwum obchodziło co prawda jubileusz 70-lecia w 2021 r., ale wydawnictwo upamiętniające dzieje tej placówki zasługiwało na organizację osobnej promocji. Książka ta składa się z 7 rozdziałów merytorycznych, uzupełnionych ilustracjami. Ogromnym walorem publikacji jest bogaty aparat pomocniczy w postaci indeksów i bibliografii. Dzięki nim książka będzie przydatna szerokim grupom odbiorców – zarówno młodzieży jak i miłośnikom historii Kalisza i regionu oraz badaczom i historykom. Dr Grażyna Schlender podziękowała recenzentom, którzy włożyli istotny wkład w ostateczny kształt tego wydawnictwa – prof. dr hab. Irenie Mamczak-Gadkowskiej i dr. Tomaszowi Matuszakowi. Osobne podziękowania skierowano do Sławomira Woźniaka, który odpowiada za skład i druk książki oraz dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu Henryka Krystka, który udostępnił autorom akta z poznańskiego zasobu, dotyczące okresu, kiedy Archiwum kaliskie nie było samodzielne i podlegało pod Archiwum poznańskie. Materiały te nie były wcześniej wykorzystywane. Dyrektor APK podziękowała także zespołowi autorów: Edycie Pietrzak, Grzegorzowi Walisiowi, dr Annie Bestian-Zając, Marii Doktór i Esterze Wałęsie za zaangażowanie w pisanie książki i jednoczesne sumienne wykonywanie innych obowiązków.

Kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś omówił z pomocą prezentacji multimedialnej źródła, na podstawie których powstała monografia kaliskiego Archiwum. Z APK wykorzystano zespół archiwalny Archiwum Państwowe w Kaliszu, akta z archiwum zakładowego i poszczególnych komórek organizacyjnych. Poznańskie Archiwum udostępniło dokumentację archiwalną z zespołu Archiwum Państwowe w Poznaniu. Korzystano także z archiwum zakładowego Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Telewizji Kalisz i dokumentacji Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Jeśli chodzi o źródła drukowane to korzystano z ustaw, rozporządzeń ministerialnych, zarządzeń Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych zawartych w Dzienniku Ustaw, Dziennikach Urzędowych ministerstw, zbiorach przepisów archiwalnych. Pomocą służyły także opracowania niepublikowane autorstwa pracowników APK i APP. Autorzy posiłkowali się również literaturą fachową m. in. monografią kaliskiego Archiwum z 2011 r. autorstwa dr Grażyny Schlender, artykułami prasowymi i internetowymi.

W dalszej części spotkania goście mieli okazję wysłuchać podsumowań, refleksji z pracy nad książką każdego z autorów. Edyta Pietrzak scharakteryzowała zawartość rozdziału dotyczącego organizacji, kadr i siedzib Archiwum w latach 1951-2021, Grzegorz Waliś podzielił się swoimi przemyśleniami nad zagadnieniem związanym z nadzorem archiwalnym, gromadzeniem i ewidencją archiwalną. Maria Doktór wskazała na istotną rolę opracowania materiałów archiwalnych w procesie późniejszego ich udostępniania klientom. Estera Wałęsa skupiła się na ciekawostkach związanych z realizacją kwerend oraz udostępnianiem akt w czytelni, a dr Anna Bestian-Zając omówiła tendencje i zależności w progresie działalności popularyzatorskiej, naukowej i wydawniczej APK na przestrzeni minionych 70 lat.

Na koniec spotkania każdy gość otrzymał egzemplarz promowanej publikacji, wykonano także pamiątkowe fotografie w sali wystawowej kaliskiego Archiwum.