Pierwszy sezon programu "Wielkopolska Każdego Dnia" za nami

W sierpniu 2021 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu podjęło współpracę z Telewizją Polską S.A. Oddział w Poznaniu w zakresie realizacji programu "Wielkopolska Każdego Dnia". Jest to codzienny program historyczny – rodzaj kalendarium – prezentujący ważne wydarzenia z historii Wielkopolski oraz lokalne ciekawostki warte wspomnienia. Reżyserem programu jest Zbysław Kaczmarek – doświadczony producent telewizyjny, autor wielu filmów dokumentalnych m. in. cyklu "Zapomniane historie".

24 sierpnia 2022 r. w siedzibie TVP Oddział w Poznaniu odbyło się spotkanie z dyrektorem oddziału poznańskiego TVP Agatą Ławniczak, podsumowujące I edycję programu. Zaproszeni zostali na nie wszyscy historycy, regionaliści i badacze biorący udział w nagraniach w charakterze ekspertów udzielających komentarzy. Archiwum Państwowe w Kaliszu reprezentowały: dyrektor dr Grażyna Schlender i dr Anna Bestian-Zając. Dyrektor TVP Oddział w Poznaniu Agata Ławniczak podziękowała za dotychczasową współpracę, wręczyła okolicznościowe dyplomy oraz suweniry z logo TVP. Na koniec wykonano wspólną fotografię przed siedzibą Telewizji.

W ramach I edycji programu, emitowanej na antenie TVP 3 Poznań w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r., "Wielkopolska Każdego Dnia" dr Grażyna Schlender i dr Anna Bestian-Zając udzieliły łącznie 156 komentarzy do wydarzeń z historii Kalisza i innych miejscowości regionu kaliskiego m. in.: Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Kępna, Krotoszyna, Odolanowa i Sulmierzyc. Tematyka zagadnień dotyczyła m. in. faktów z życia ważnych i znanych osób jak chociażby: Walentego Stanczukowskiego, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej, Felicji Łączkowskiej, Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, Mieczysława Makarego Smorawińskiego, o. Stefana Dzierżka, Bogusława Śliwy, Ziemowita Glabiszewskiego. Poruszano także tematy dotyczące wielkiej polityki, życia gospodarczego, religijnego i kulturalnego Kalisza oraz regionu jak m. in.: zjazd monarchów w Kaliszu w 1835 r., ukazanie się pierwszego numeru "Gazety Ostrowskiej" w 1896 r., uruchomienie elektrowni w Piwonicach w 1932 r., rozstrzelanie członków AK w lesie skarszewskim w 1945 r., strajki w kaliskich zakładach pracy w 1980 r., wizyta Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 r. Udało się także wspomnieć o kaliskim archiwiście Józefie Szaniawskim i fakcie uzyskania przez Archiwum nowego lokalu przy ul. Nowotki w 1951 r. Wszystkie dotychczas wyemitowane odcinki są dostępne w internecie pod linkiem: https://poznan.tvp.pl/55640115/wielkopolska-kazdego-dnia.

Miłośnikom historii regionu kaliskiego zdradzimy, że Archiwum kontynuuje współpracę z Telewizją Polską także w nowym sezonie 2022/2023. Odcinki II edycji będą emitowane od września do sierpnia. Zapraszamy do oglądania.