Wizyta Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego

25 listopada 2022 r. siedzibę Archiwum Państwowego w Kaliszu odwiedzili członkowie Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego wraz z prezesem Panem Marianem F. Nowakiem. Spotkanie, choć odbyło się w kameralnym gronie, miało ożywiony i energiczny przebieg. Ogromne zainteresowanie naszych gości tematyką spotkania spowodowało, że warsztaty trwały prawie 4 godziny. Podczas zajęć słuchacze dowiedzieli się jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, gdzie szukać dokumentów, co możemy z nich wyczytać. Zostały dla nich przygotowane księgi do wglądu z zasobu archiwum, m.in. akta metrykalne urodzeń, małżeństw i zgonów z Parafii św. Józefa w Kaliszu, Urzędu Stanu Cywilnego Ostrów Wielkopolski - obwód miejski oraz księgi meldunkowe z XIX i początku XX wieku, karty meldunkowe, akta gruntowe czy koperty dowodowe. Uczestnicy warsztatów odczytywali akta urodzeń, małżeństw i zgonów sporządzone w języku niemieckim kaligrafią neogotycką oraz w języku rosyjskim spisane cyrylicą. Genealodzy dzielili się problemami na jakie najczęściej natrafiają podczas badań i pracy z dokumentami archiwalnymi czy z elektronicznymi bazami danych w trakcie poszukiwań przodków. Dodatkowo poznali zasady korzystania z akt w czytelniach Archiwów Państwowych. Uzyskali indywidualne porady, gdzie szukać konkretnych dokumentów dotyczących wskazanych zagadnień, osób, miejsc oraz wskazówki jak opisywać zgromadzone archiwalia. W części praktycznej zaznajomili się internetowymi portalami archiwalnymi, głównie www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz najpopularniejszymi systemami indeksacji ksiąg metrykalnych, a także z pomocami bibliotecznymi, takimi jak wykazy miejscowości, stare dzienniki urzędowe, materiały metodyczne przydatne w poszukiwaniach genealogicznych.

Następnie członkowie OTG zwiedzili pracownię konserwatorską, gdzie zapoznali się ze sprzętem, z materiałami wykorzystywanymi w konserwacji oraz mieli możliwość obejrzenia dokumentów po konserwacji.

Podczas spotkania poruszono następujące zagadnienia:

  • czynniki środowiskowe tj. temperatura, wilgotność względna, światło oraz zanieczyszczenia chemiczne i pyłowe i ich wpływ na stan zachowania materiałów archiwalnych
  • rodzaje zniszczeń w materiałach archiwalnych ich charakterystyka i przyczyny (np. zniszczenia spowodowane taśmami przezroczystymi typu "scotch" i metalowymi łącznikami)
  • warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty i książki w domu

Zaprezentowano również materiały do przechowywania i zabezpieczenia dokumentów i fotografii tj. obwoluty, teczki i kartony bezkwasowe oraz , oprawy poliestrowych Melinex i oprawy hybrydowych do fotografii ). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na co zwrócić szczególną uwagę zabezpieczając materiały w archiwach domowych aby przetrwały w jak najlepszym stanie dla następnych pokoleń. Zajęcia poprowadziły starsza archiwistka Estera Wałęsa oraz dokumentalistka Aneta Burchard.

Na koniec wizyty każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety z logo naszego Archiwum oraz książki wydane przez Archiwum w bieżącym roku. Prezes Towarzystwa Pan Marian F. Nowak oraz Pani Donata Jonak przekazali na ręce Dyrektor APK dr Grażyny Schlender publikacje dotyczące historii regionu. Tradycyjnie spotkanie zakończyła pamiątkowa fotografia. Spotkanie odbyło się w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej.