Gminny konkurs historyczny w Liskowie

15 maja w Szkole Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Liskowie odbył się I Gminny Konkurs Historyczny pod patronatem Archiwum Państwowego w Kaliszu.

W konkursie wzięły udział dwie drużyny: ze Szkoły Podstawowej w Liskowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Strzałkowie. Każda drużyna składała się z trzech osób - uczniów klas 4, 5 i 6. W pierwszym etapie każdy z uczestników pisał test, składający się z 10 pytań. Drugi etap miał charakter turnieju, odpowiedzi udzielała cała drużyna. Pytania konkursowe były oparte na programie nauczania historii w klasach 4-6. Po ostatecznym podsumowaniu punktów zwyciężyła drużyna ze Strzałkowa w składzie: Karol Golanowski, Kacper Zaremba i Kamila Kuźnik, uzyskując 36 punktów. Drużyna z Liskowa w składzie: Adam Rosiak, Michał Tyczkowski i Patryk Szcześniewski zdobyła 32 punkty.

Inicjatorem konkursu i autorem pytań był Grzegorz Gruszka - nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Liskowie.

Skład Komisji Konkursowej: przewodnicząca: Maria Doktór - Archiwum Państwowe, członkowie: Kinga Ostojska - Szkoła Podstawowa w Strzałkowie,  Maria Matuszczak,    Agnieszka Glapińska, Agnieszka Wojciechowska - Szkoła Podstawowa w Liskowie oraz  Roman Jaskulski - Zespół Szkół nr 2 w Liskowie.

Laureaci otrzymali książki ufundowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu - Kalisz i region kaliski. 260 pytań i odpowiedzi. Ponadto Archiwum przekazało dla Szkoły w Liskowie swoje dwie najnowsze publikacje: Sześćdziesiąt lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu. Zarys dziejów oraz Calisiana rozproszone. Źródła do dziejów Kalisza w polskich zasobach archiwalnych. Nagrody dla zdobywców drugiego miejsca ufundowała Szkoła Podstawowa w Liskowie, wszyscy uczestnicy otrzymali również książki i upominki ufundowane przez Księdza Proboszcza Parafii Strzałków.