Komunikat w sprawie wznowienia działalności Archiwum

W związku z wdrożeniem etapu II znoszenia nakazów i zakazów, wynikających ze stanu epidemii, zapowiedzianym w dniu 28 kwietnia przez Prezesa Rady Ministrów, a także komunikatami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe w Kaliszu rozpoczęło przygotowania do stopniowego wznowienia działalności archiwalnej.

Przez cały czas pandemii Archiwum rozpatruje wnioski i podania oraz udziela informacje z zakresu zasobu archiwalnego i dokumentacji osobowo-płacowej drogą telefoniczną, listowną i mailową. W ten sam sposób prowadzi się także czynności nadzorcze związane z opiniowaniem i uzgadnianiem przepisów kancelaryjnych i archiwalnych oraz wyrażaniem zgód na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej. W związku z realnym zagrożeniem epidemią w południowej Wielkopolsce, ten sposób komunikacji, jak na razie, pozostaje JEDYNYM. Osobista wizyta w Archiwum możliwa będzie dopiero od 1 czerwca br., ale nawet po tej dacie zachęcamy do kontaktu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, tym bardziej, że nie jest możliwe wydanie zaświadczenia czy kopii dokumentu w tym samym dniu, co złożenie wniosku o jego wydanie.

W tym samym dniu (tj. 1 czerwca) chcielibyśmy także otworzyć pracownię naukową, jednakże w ograniczonym czasie, liczbie korzystających i ilości udostępnianych akt. Dokładne zasady korzystania z czytelni zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej w tygodniu poprzedzającym otwarcie pracowni.

Zachęcamy do korzystania z zasobu Archiwum w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl. W przypadku akt już zdigitalizowanych, ale które nie zostały jeszcze umieszczone na tym portalu, planujemy w trzecim tygodniu maja umieszczenie skanów w tzw. chmurze z dostępem dla zainteresowanych. Wykaz dostępnych materiałów oraz zasady korzystania zostaną opublikowane w odrębnym komunikacie.

Zachęcamy jednocześnie do śledzenia informacji i komunikatów publikowanych na naszej stronie internetowej i profilu Facebook, gdyż uruchomienie pracowni naukowej i Punktu Obsługi Klienta uzależnione będzie od rozwoju pandemii na terenie działa Archiwum.

Plik w formacie PDFRegulamin korzystania z materiałów archiwalnych w Archiwum Państwowym w Kaliszu
w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Pobierz plik w formacie PDF