Punkt konsultacyjny Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwum Państwowe w Kaliszu uruchamia, w ramach ogólnopolskiej akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej, bezpłatny punkt konsultacyjny, w którym kompetentny pracownik Archiwum wyjaśni i pokaże, jak samodzielnie, w warunkach domowych bezpiecznie przechowywać archiwalia i przeprowadzać drobne prace konserwatorskie na dokumentach i fotografiach. Jeśli są Państwo w posiadaniu archiwaliów, których stan fizyczny pozostawia nieco do życzenia, wystarczy umówić się i przyjść z własnymi zbiorami do naszej siedziby. W ramach indywidualnych spotkań uczestnicy odbędą warsztaty praktyczne w naszej pracowni konserwatorskiej z użyciem profesjonalnych materiałów oraz technik zabezpieczania i konserwacji. Otrzymają także próbki różnego rodzaju materiałów konserwatorskich (bezkwasowe teczki, koperty, koszulki do zdjęć itp.).

Punkt będzie czynny: 9 i 23 sierpnia, 6 i 20 września 4 i 18 października oraz 8 i 22 listopada 2019 r. od godziny 8.00 do 12.00. Wcześniej należy umówić się telefonicznie na konkretny dzień i godzinę z Anetą Burchard (tel. 62 767 10 22 w. 87). W przypadku większych, zorganizowanych grup (ok. 10 osób) będzie możliwość ustalenia indywidualnego terminu warsztatów.

Mamy także nadzieję, przy okazji warsztatów, pozyskać od uczestników unikalne i ciekawe dokumenty, zawłaszcza dotyczące odzyskania niepodległości i odbudowy państwa polskiego w latach 1918-1939 (np. powstania i rozwoju policji państwowej), w postaci oryginałów lub kopii cyfrowych wykonanych przez Archiwum na profesjonalnym sprzęcie, celem ich zabezpieczenia i szerokiego udostępniania. W tej sprawie należy kontaktować się z kierownikiem Oddziału I Grzegorzem Walisiem (tel. 62 767 10 22 w. 84; gwalis@archiwum.kalisz.pl).