Koleżeńska wizyta członków SAP Oddział we Wrocławiu

18 października 2014 r. do siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu przybyła wycieczka członków Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział we Wrocławiu. Goście chcieli zapoznać się ze specyfiką naszego archiwum, poznać charakterystykę zasobu i powymieniać się doświadczeniami na polu pracy archiwalnej.

Spotkanie rozpoczął Karol Andrzejewski - Prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu. Po powitaniu zebranych, w skrócie nakreślił historię kaliskiego oddziału SAP, powołanego w 1997 r. i reaktywowanego w 2012 r. Scharakteryzowano również jednostki organizacyjne, z których pochodzą obecni członkowie SAP. Następnie Prezes oddziału przedstawił bieżącą działalność skierowaną głównie na wymianę doświadczeń zawodowych, udzielanie wzajemnej pomocy w rozwiązywaniu problemów nurtujących środowisko archiwistów państwowych i zakładowych.

Kolejnym elementem spotkania było przedstawienie przez Edytę Pietrzak kierownika Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych historii kaliskiego archiwum i jego bieżącej działalności. Wspaniała tradycja sięga 1825 r., kiedy to powołano w Kaliszu do istnienia Archiwum Akt Dawnych. Późniejsze zawirowania historii pozwoliły na odzyskanie archiwum dopiero w 1920 r. i to na krótko. Obecna placówka liczy czas swojego powołania od 1950 r., kiedy to powstał w Kaliszu Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. Na chwilę obecną w ramach struktury wewnętrznej działają: Oddział I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych, Oddział II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych, Stanowisko ds. Nadzoru Archiwalnego, Dział Administracyjno-Gospodarczy i stanowisko ds. Finansowo-Księgowych. Obecnie działamy na terenie trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. W dalszej części spotkania Edyta Pietrzak skupiła się na naszej działalności popularyzatorskiej, wymieniając takie imprezy cykliczne jak: "Marcowy Maraton Archiwalny", konkurs "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", "Kaliskie Spotkania Archiwalne" i "Moje Archiwum Rodzinne". Nasze archiwum prowadzi również działalność wydawniczą. W 2014 r. wydaliśmy dwie książki: "Ocalmy od zapomnienia. Darczyńcy Archiwum Państwowego w Kaliszu i ich dary" oraz "Ad fontes! - Do źródeł! Od konkursu Co wiesz o Kaliszu? do konkursu Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Niebawem, w związku z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy zburzenia Kalisza, wydamy kolejną publikację pt. "Inwentarz zespołu Naczelnik Powiatu Kaliskiego [Deutscher Kreischef in Kalisch] z lat 1914 - 1918."

Grzegorz Waliś kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych odpowiadał na pytania związane ze specyfiką naszego zasobu. Tworzą go bowiem akta XIX i XX-wieczne. Wcześniejsze mieszczą się m. in. w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Łodzi, Archiwum Państwowym w Poznaniu. Wyjściem może tutaj okazać daleko idąca digitalizacja zasobu i zamieszczanie skanów akt w internecie. Na płytach DVD wydano już Akta miasta Kalisza okresu staropolskiego. Goście z Wrocławia zwiedzili magazyny archiwalne i obejrzeli m. in. akt urodzenia Marii Dąbrowskiej, inwentarz pośmiertny generała Zajączka. W pracowni konserwatorskiej Aneta Burchard przeprowadziła pokaz nadlewania ubytków masą papierową metodą maszynową, wymieniła także główne zabiegi konserwatorskie, jakie są u nas przeprowadzane: podklejanie bibułką japońską, szycie akt na zszywadle itp. Na koniec wizyty wykonano pamiątkowe zdjęcie.