Dzień Archiwisty w Archiwum Państwowym w Kaliszu

30 września w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyły się warsztaty zorganizowane z okazji Dnia Archiwisty. Zajęcia ruszyły o godzinie 9.00, udział w nich wzięli p. Barbara Molska z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz uczniowie klasy IV Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu z p. Martą Sobańską, uczniowie klasy I i IV Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu wraz z nauczycielami p. Anną Furche i p. Mateuszem Tomcem. Uczniowie dowiedzieli się jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, gdzie szukać dokumentów, co możemy z nich wyczytać. Licealiści zobaczyli księgi metrykalne Urzędu Stanu Cywilnego Domasłów, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Józefa w Kaliszu z XIX i początku XX wieku, księgi meldunkowe miejscowości Kaczagórka z lat 1893-1905 oraz księgę ludności gminy Marchwacz z lat 1934-1939. Odczytywali akty urodzeń, małżeństw i zgonów sporządzone w języku niemieckim kaligrafią neogotycką oraz w języku rosyjskim napisane cyrylicą z w/w ksiąg oraz z akt Notariusza Wojciecha Cybulskiego z Kalisza. Dla uczniów z zespołu Szkół Ekonomicznych przygotowano dodatkowo plany ich szkoły zawarte w Aktach miasta Kalisza sygn. 257 - Projekt z pozwoleniem budowy gimnazjum kupieckiego Zgromadzenia Kupców miasta Kalisza w Kaliszu przy zbiegu ulic Legionów i Handlowej z 1937 r. Dodatkowo poznali zasady korzystania z akt w czytelniach archiwalnych. W części praktycznej zaznajomili się internetowymi portalami archiwalnymi, głównie www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz najpopularniejszymi systemami indeksacji ksiąg metrykalnych. Dowiedzieli się, że poszukiwania genealogiczne można prowadzić nie wychodząc z domu. Uzyskali porady jak opisywać dokumenty i fotografie zgromadzone w rodzinnych archiwach. Na koniec otrzymali pamiątkowe gadżety naszej placówki.

Druga część warsztatów odbyła się w pracowni konserwatorskiej. Poruszono tam następujące zagadnienia: omówiono warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty, a jakie są szkodliwe; jakie materiały są najlepsze do przechowywania dokumentów aby stworzyć im optymalne warunki (zastosowanie opraw bezkwasowych, opraw poliestrowych do fotografii itp.). W ramach zajęć odbył się pokaz samodzielnego wykonywania prostych opraw zabezpieczających fotografie, płyty CD itp. Ostatni punkt warsztatów dotyczył zabezpieczenia przyniesionych dokumentów bądź innych archiwaliów.

Trzecia część warsztatów odbyła się w naszych archiwalnych magazynach. Uczestnicy mogli zobaczyć jak przechowywane są dokumenty oraz jak obszerne są magazyny, czyli miejsce na co dzień niedostępne dla użytkowników.

Warsztaty poprowadzili: starszy archiwista Estera Wałęsa, dokumentalista Aneta Burchard i kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś. Warto dodać, iż z naszej oferty w tym dniu skorzystał dyrektor generalny Instytutu Kaliskiego Mateusz Niżniowski, który przyniósł do naszej pracowni konserwatorskiej dokument wymagający naprawy - odgrzybienia i uzupełnienia ubytków. Dokument stanowi nadanie patronatu św. Bartłomieja kościołowi filialnemu w Czertyniu z Parafii w Ińsku z 1963 r. Dokumentalista Aneta Burchard oceniła obecny stan dokumentu i w najbliższych dniach wspomoże naszego gościa w poprawieniu jego stanu fizycznego.