Ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Maria Konopnicka - życie, twórczość, upamiętnienie"

4 października 2022 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Maria Konopnicka - życie, twórczość, upamiętnienie", zorganizowana w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu i Miasto Kalisz.

W obradach uczestniczyli m. in. Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, radny miejski i członek Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza Sławomir Lasiecki, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego Jolanta Nowosielska, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. dr hab. Krzysztof Walczak, senator RP I kadencji prof. dr hab. Jerzy Pietrzak wraz z małżonką, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbieta Stadtmüller, Jolanta Stasiak-Dróżdż reprezentująca dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Grzegorz Kuświk, dyrektor generalny Instytutu Kaliskiego Mateusz Niżniowski, Monika Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, Agnieszka Ewiak, członkowie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów: Sylwia Kwiatkowska, Anna Jabłkowska-Klimas, Dariusz Trenkler, Józef Kaczkowski, miłośnicy i przyjaciele Archiwum oraz przedstawiciele mediów, a także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

W charakterze prelegentów mieliśmy okazję gościć: dyrektora Archiwum Państwowego w Suwałkach Sławomira Filipowicza, Anetę Kolańczyk, dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu Pawła Bukowskiego, dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu prof. UAM dr. hab. Piotra Łuszczykiewicza, Zbigniewa Fałtynowicza z Muzeum im. Marii Konopnickiej Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Z przyczyn niezależnych na obrady nie przybyła dr Teresa Kaczorowska reprezentująca Związek Literatów na Mazowszu.

Dyrektor APK dr Grażyna Schlender powitała wszystkich gości nadmieniając przy tym, że Maria Konopnicka mieszkała w Kaliszu przez 12 lat i tutaj debiutowała na łamach "Kaliszanina". Bieżący rok, w którym przypada 180. rocznica urodzin poetki, został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej. Znawcy tematu z różnych stron Polski i z Kalisza opowiedzą o niełatwym życiu i twórczości poetki, a także o śladach, jakie Konopnicka zostawiła w historii, głównie w archiwach i muzeach oraz w jaki sposób została upamiętniona. Kalisz stał się dzisiaj centralnym miejscem obchodów roku Marii Konopnickiej w Polsce - dodała dr Grażyna Schlender.

Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oficjalnie otworzył obrady konferencyjne. Dodał przy tym, że Kalisz to miasto, z którego wywodzi się wielu artystów, pisarzy i poetów. Jak słusznie zauważył prezydent miasta Kalisza, również Maria Konopnicka - jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej - była związana silnie z naszym miastem. Tu spędziła dzieciństwo i lata wczesnej młodości. 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej stała się w - jak nazywała Kalisz - rodzinnym mieście okazją do przypomnienia jej biografii, dorobku literackiego, ale także działalności społecznej i patriotycznej wybitnej poetki, popularyzatorki idei niepodległościowych.

Moderatorem pierwszej części obrad był prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Referat pt. Maria Konopnicka i Suwałki. Źródła, pamięć, wiedza, tradycja wygłosił Sławomir Filipowicz. Prelegent stwierdził, że Konopnicka wzbudza obecnie ogromne zainteresowanie. W przeszłości mieszkańcy Suwałk pamiętali, że ta wybitna poetka i pisarka urodziła się w ich mieście. Wiedza ta nie była jednakże długo potwierdzona źródłowo. Dowodem bezpośrednich kontaktów suwałczan z Marią Konopnicką jest jednakże dopiero adres hołdowniczy z okazji jej uroczystości jubileuszowych, zorganizowanych w Krakowie i Lwowie w 1902 r. W 1911 r. w wydawnictwie "Grunwald. Kalendarz na Królestwie Polskie i Litwę na 1911" zapisano, że Konopnicka podarowała dla muzeum suwalskiego swój portret olejny. Jego autorką była najpewniej Maria Dulębianka. W 1918 r. odszukano akt urodzenia poetki i opublikował go w "Kurierze Warszawskim". W okresie międzywojennym w Suwałkach funkcjonowało gimnazjum żeńskie, któremu patronowała Maria Konopnicka, a w centrum miasta była ulica jej imienia. W 25. rocznicę śmierci autorki "Roty" - 8 października 1935 r. na domu przy ul. Kościuszki 31 wmurowano tablicę upamiętniającą fakt jej urodzin w tym miejscu. W 1963 r. otwarto Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej oraz odsłonięto pomnik wykonany z piaskowca przez Bohdana Chmielewskiego. W kwestii uporządkowania wiedzy o pierwszych latach życia Konopnickiej dużą rolę odegrali: pracująca w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Białymstoku Oddziale Terenowym w Suwałkach Irena Filipowicz oraz pracujący w muzeum suwalskim jej mąż Zygmunt. Efektem ich prac były artykuły, które ukazały się w "Roczniku Białostockim" praz publikacji pt. "Suwalskie lata Marii konopnickiej". Na kanwie tych ustaleń udało się w Suwałkach utworzyć muzeum poetki w domu, w którym się urodziła.

Aneta Kolańczyk skupiła się na przedstawieniu losów Mari Konopnickiej w Bronowie, Gusinie i Warszawie. Można je odtworzyć na podstawie listów poetki m.in. do stryja Ignacego i przyjaciółki Elizy Orzeszkowej. Był to wyjątkowo trudny czas dla Marii. Zmarły wówczas jej dwie siostry i ojciec. Poza tym Konopnicka już od jakiegoś czasu była rozczarowana małżeństwem z Jarosławem. Jak sama przyznała, jej mąż bardziej interesował się cudzymi dziećmi chłopskiego pochodzenia, niż własnymi.

W 1877 r. opuściła Jarosława i przeprowadziła się do ojca do Warszawy. Tam, już po śmierci Józefa Wasiłowskiego, przeprowadzała się wielokrotnie, doznając nie raz biedy. Mieszkała na ul. Piekarskiej, Pięknej, Hożej, Wilczej, Chmielnej, Smolnej, Wiejskiej i Nowym Świecie. W 1890 r. wyjechała z Warszawy i rozpoczęła się jej tułaczka po świecie. Tymczasem Jarosław w 1868 r. musiał sprzedać Bronów, a w 1883 r. usunięto go z dzierżawionego Gusina. Maria do końca jego życia ratowała go finansowo i spłacała jego długi. Dług dla służącej z 1877 r. spłacała do 1905 r. Dla swoich dzieci chciała lepszej przyszłości. Miała głód wiedzy. Chociaż nie odebrała wielkiego wykształcenia była niezwykle ambitną osobą.

Zbigniew Fałtynowicz w swoim wystąpieniu pt. Pamiętanie Konopnickiej - suwalskie ślady w biografii i twórczości pisarki skupił się na kwestii "niepamiętania" Konopnickiej o Suwałkach. Nigdy nie odwiedziła miasta, w którym się urodziła. Wynikało to na pewno w jakimś stopniu z ówczesnej sytuacji geopolitycznej. Uwieczniała jednak Suwałki w swojej twórczości. W tekście pt. "Z cmentarzy" opisała Mogiłki w Suwałkach. Z kolei w utworze "Anusia" opisuje swoje dzieciństwo. Tytułowa Anusia to opiekunka małej Marysi i jej rodzeństwa pracująca w suwalskim domu Wasiłowskich. Maria Konopnicka spędziła w Suwałkach pierwsze 7 lat swojego życia. To niewiele. Jednak wtedy rodziło się w niej poznanie świata, kształtowała się jej moralność i wyobraźnia.

Miłym akcentem w przerwie pomiędzy wystąpieniami był koncert uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu pt. Maria Konopnicka na każdą porę roku. Podniosłym momentem było szczególnie wysłuchanie na stojąco "Roty" odegranej na akordeonie przez Mikołaja Michalczyka, a także utworu Fryderyka Chopina pt. "Nokturn cis-moll" w wykonaniu Anastazji Drytkiewicz.

Moderatorem drugiej części obrad był Sławomir Filipowicz. Paweł Bukowski w Żarnowca zaprezentował zbiór fotografii m. in. z przyjazdu Konopnickiej do dworku. To w tym miejscu została napisana "Rota". Żarnowiec jest także miejscem przechowywania największej ilości pamiątek po wielkiej pisarce. W zasobie muzeum znajduje się kilkaset adresów hołdowniczych nadsyłanych z całego świata. Maria Konopnicka, choć była znana na całym globie, nie zapominała o potrzebach swoich małych sąsiadów. Działała społecznie na rzecz oświaty najmłodszych. Pomogła wykształcić ok. 20 dzieci, które dzięki jej pomocy, uzyskały awans społeczny. Wiele podróżowała - dysponowała własnym powozem. Pojawiała się m. in. w Krośnie, Przemyślu i innych okolicznych miastach. W Żarnowcu mieszkała w okresie lat 1903-1910, ale faktycznie przebywała tam tylko 4 lata. Resztę spędziła na wyjazdach.

Prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz zatytułował swój referat Maria Konopnicka - geniusz komunikatywności. Słowa te o poetce wypowiedział Adam Grzymała-Siedlecki. Oceniano ją jednak niejednoznacznie. Początkowo uznawano ją za konserwatywną patriotkę. Później przedstawiciele Kościoła Katolickiego zarzucali jej bluźnierstwo. Jan Lechoń uważał, że praca ją złamała, a mogła zostać wielką poetką. Tymczasem ona sama wybrała swoją drogę życiową. Nie zmarnowała wcale swojego talentu. Podobne zarzuty stawiano przecież Matejce, czy Moniuszce. Konopnicka pisała o tym wszystkim, co boli człowieka - o ucisku, biedzie, niesprawiedliwości społecznej. My dzisiaj dopiero uczymy się poznawać na nowo Marię Konopnicką, także w Kaliszu.

W ostatnim wystąpieniu dr Anna Bestian-Zając omówiła źródła do życia, twórczości i upamiętnienia Marii Konopnickiej znajdujące się w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu, skupiając się w sposób szczególny na tych dokumentach, które zostały wytworzone w okresie życia Marii, ze szczególnym uwzględnieniem akt metrykalnych z parafii św. Józefa i Mikołaja w Kaliszu, zapisach notarialnych (Notariusz Wojciechowski Nepomucen w Kaliszu, Notariusz Ordon Emilian w Kaliszu, Notariusz Rościszewski Stanisław w Kaliszu, Notariusz Niwiński Jan w Kaliszu), dokumentacji zgromadzonej w zespole Rada Opiekuńcza Zakładów Dobroczynnych Powiatu Kaliskiego, czy Naczelnik Powiatu Kaliskiego 1817-1866 [1867]. Oprócz tego prelegentka zaprezentowała przykładowe archiwalia upamiętniające Marię Konopnicką zgromadzone w: Zbiorze druków ulotnych, Zbiorze fotografii i pocztówek, Spuściźnie Tadeusza Martyna z Kalisza, Spuściźnie Henryka Wrotkowskiego z Kalisza, Zbiorze czasopism, Aktach miasta Kalisza Studium Nauczycielskim w Kaliszu, Zbiorze materiałów rodzinnych, Inspektoracie Szkolnym w Ostrowie Wielkopolskim, Urzędzie Wojewódzkim w Kaliszu, Zbiorze kronik i ksiąg pamiątkowych, Spuściźnie Stanisława Perlińskiego, Spuściźnie Andrzeja Genstwy z Kalisza, Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Kaliszu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu, PTTK Zarząd Oddziały w Kaliszu.

Obrady konferencyjne zostały zamknięte przez dr Grażynę Schlender, która zapowiedziała, że pokłosiem konferencji będzie książka, która ukaże się drukiem jeszcze w tym roku. Osobne słowa podziękowania skierowała także do Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, przybyłych prelegentów, moderatorów i wszystkich osób związanych z organizacją konferencji. Przyjezdni goście zostali obdarowani suwenirami APK oraz Miasta Kalisz, na pamiątkę wykonano także wspólną fotografię.

Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik
Fot. Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Karol Andrzejewski
Fot. Katarzyna Ciupek, Magdalena Bartnik