Dary dla kaliskiego Archiwum Państwowego

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2015 r. kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia przekazane w formie darów. Część z przekazanych dokumentów ma charakter rodzinny, co związane było z organizowaną wystawą "Dziecko w archiwaliach", której towarzyszyła albumowa publikacja. Archiwum otrzymało m.in.: fotografie i wycinki prasowe dotyczące kaliskich trojaczków Wandy, Piotra i Janiny Wojciechowskich urodzonych w 1946 r. (przekazanych przez Lecha Dogielskiego), dokumenty związane z pracą zawodową Józefa i Teodory Białożyt (Marcin Białożyt), zdjęcia rodziny Aulich i Kaczkowskich z lat 30. i 50. XX w. (Józef Kaczkowski), dokumenty kolejarza Antoniego Augustyniaka z lat 1930-1945 (Leszek Grynda), fotografie członków rodziny Wiśniewskich w parku miejskim z lat 30 i 60. XX w. (Mieczysław Wisniewski), fotografie rodziny Jędrzejaków i Cichych od początku XX w. po 1970 r. (Lech T. Jabłoński), książeczkę pracy (Arbeitsbuch) z okresu okupacji hitlerowskiej (Urszula Zybura).

Tradycyjnie część darów dotyczyła "Solidarności". Witold Sitarz przekazał telexy przychodzące w 1981 r. do Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Zakładach Automatyki Przemysłowej "Mera-Zap" w Ostrowie Wielkopolskim, Jerzy Bielawski znaczki wydawane przez podziemie w latach 1983-1989, Stanisław Kuczyński dwa pojedyncze telexy z 1981 r. i życzenia wielkanocne od Lecha Wałęsy z 1983 r., Elżbieta Stadtmüller kalendarze z lat 1990-1992, a Leszek Grynda pojedyncze numery gazetek solidarnościowych z lat 1980-1981. Z aktami proweniencji solidarnościowej korespondują materiały dotyczące Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej dla funkcjonariuszy byłej Służby Bezpieczeństwa w województwie kaliskim z 1990 r. ofiarowane przez Józefa Wróbla. Składają się one z ogólnego protokołu komisji oraz wykazu imiennego funkcjonariuszy.

Wśród innych darów można jeszcze wymienić: fotografie V Drużyny Harcerek im. M. Curie Skłodowskiej w Krotoszynie na obozie w Podświlu na Wileńszczyźnie w 1937 r. przekazane przez Zdzisławę Flisińską, dyplomy znanego kaliskiego supermaratończyka Andrzeja Jabłońskiego z lat 1982-2007, zdjęcia Szkoły Ćwiczeń przy Studium Nauczycielskim w Kaliszu z lat 60. XX w. ofiarowane przez Elżbietę Stadtmüller, pocztówki upamiętniające powstanie styczniowe z 1913 r., widokówki Kalisza z lat 30. XX w. i fotografie lekkoatlety kaliskiego Stefana Kołodzieja z lat 30 XX w. przekazane przez Juliusza Brawatę oraz kronikę fotograficzną Kaliskich Zakładów Ceramiki Budowanej w Kaliszu z 1973 r. przekazaną przez Krzysztofa Gołębiowskiego. Łącznie osoby prywatne podarowały 193 jednostek inwentarzowych. Jednocześnie do Archiwum trafiło także, w formie darowizny, 155 jednostek archiwalnych kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z lat 1959-2007. Wśród nich są: statuty, protokoły z posiedzeń organów kolegialnych, materiały Komisji Oddziałowych, ankiety organizatora turystyki, sprawozdania statystyczne, sprawozdania i rozliczenia finansowe, bilanse, Spotkania Społecznych Opiekunów Zabytków, rajdy i zloty, dokumentacja Kół Oddziału.

Od ubiegłego roku Archiwum przyjmuje również archiwalia w formie elektronicznej. W takiej formie przekazał swoje materiały rodzinne dr Sławomir Gzowski, a wśród pochodzących od lat 30. XIX. po 2011 r. dokumentów są m.in.: tablice genealogiczne, potwierdzenie szlachectwa Józefa Gzowskiego z 1906 r., dowody osobiste z okresu międzywojennego, biogramy członków rodu, tablea pracowników kaliskiej prokuratury z 1927 r. z Fortunatem Gzowskim, dyplom lekarza dentysty dla Ireny Lizak z 1922 r., ceny minimalne na usługi dentystyczne Związku Zawodowego Lekarzy-Dentystów Oddział Ziemi Kaliskiej z 1924 i 1928 r., paszporty podróżne (Reise-pass) Karoliny i Wincentego małż. Lizak z lat 1873-1876. Z kolei Zbigniew Macinkowski przekazał dokumenty dotyczące Józefa Żuberka: fotografie z okresu służby w kompanii łączności 25 Dywizji Piechoty w Kaliszu w 2 połowie lat 30. XX w., zaświadczenia z okresu okupacji hitlerowskiej oraz dokumenty dotyczące osiedlenia w powiecie oleśnickim po II wojnie światowej.

V Drużyna Harcerek im. M. Curie-Skłodowskiej w Krotoszynie na obozie harcerskim w Podświlu na Wileńszczyźnie w sierpniu 1937 r. - u stóp pomnika KOPisty w Krzyżówce (dar Zdzisławy Flisińskiej)
Bronisław Jędrzejak (1880-1977) w uniformie Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego (dar Lecha T. Jabłońskiego)
Szkoła Ćwiczeń przy Studium Nauczycielskim w Kaliszu. Klasa III w roku szkolnym 1960/61. Na fot. nauczycielka Irena Trzeszczak (dar Elżbiety Stadtmüller)
Zawodnicy Klubu Sportowego Prosna Kalisz w 1926 r. Piąty z prawej stoi Walerian Szwanc (Leśnicki), pierwszy z lewej siedzi Stefan Kołodziej (dar Juliusza Brawaty)
Powódź w Kaliszu w 1924 r. (dar Juliusza Brawaty)

Materiały dotyczące Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej dla funkcjonariuszy byłej Służby Bezpieczeństwa w województwie kaliskim - protokół komisji i fragment wykazu imiennego (dar Józefa Wróbla)
Tablela pracowników kaliskiej prokuratury z 1927. Wśród prokuratorów Fortunat Gzowski (dar Sławomira Gzowskiego)