Archiwa Rodzinne Niepodległej

Celem projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej", jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek, zwłaszcza tych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii – Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

Taki punkt uruchomiony został także w Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Szukasz porady na temat sposobu prowadzenia archiwum rodzinnego?

Zapraszamy do kontaktu w tej sprawie ze starszym archiwistą Esterą Wałęsą – tel. 62 767 10 22 wew. 90

Chcesz dowiedzieć się jak bezpiecznie przechowywać archiwalia i przeprowadzać drobne prace konserwatorskie na dokumentach i fotografiach?

Skontaktuj się z dokumentalistą Anetą Burchard – tel. 62 767 10 22 wew. 87

Koordynatorem projektu w Archiwum Państwowym w Kaliszu jest kierownik Oddziału I Grzegorz Waliś (tel. 767 10 22 wew. 84; gwalis@archiwum.kalisz.pl).

Ponadto, w ramach projektu, archiwa chcą pozyskać cenne i unikalne materiały związane z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwa polskiego w latach 1918-1939, w postaci oryginałów lub cyfrowych kopii wykonanych przez archiwum.

Odwiedź dedykowaną stronę internetową projektu (archiwarodzinne.gov.pl), na której udostępniony jest m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.