Spotkanie z darczyńcami

Tradycyjnie, w ramach Marcowego Maratonu Archiwalnego, Archiwum Państwowe w Kaliszu zorganizowało 11 marca 2016 r. spotkanie, na które zaprosiło swoich darczyńców. Z zaproszenia skorzystali: Eugeniusz Bałamącek, Juliusz Brawata, Jerzy Dembny, Jerzy Dogielski, Henryk Drapiński, Andrzej Genstwa, Dariusz Grodziński - dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Andrzej Jabłoński, Antoni Kalina, Józef Kaczkowski, Alina Kałużna, Jan Mak, Eleonora Morawska - kierownik Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, Jerzy Piotrowicz, Stanisław Perliński, Mateusz Przyjazny - prezes kaliskiego Oddziału PTTK, Elżbieta Stadtmüller, Marek Tuszyński, Mieczysław Walczykiewicz, Mieczysław Wiśniewski, Jerzy Wojtczak i Urszula Zybura. Spotkanie miało kameralny charakter przy kawie i ciastkach. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor dr Grażyna Schlender oraz kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Archiwum, która powitała gości i złożyła im serdeczne podziękowania za przekazane archiwalia. Minutą ciszy uczczono jednego z darczyńców, dr Sławomira Gzowskiego, który niedawno zmarł.

Następnie dr Schlender, przy okazji 65-lecia istnienia Archiwum, krótko omówiła dzieje placówki oraz program Marcowego Maratonu Archiwalnego. Zachęcała m.in. obecnych do wstępowania w szeregi Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów, którego spotkanie założycielskie planowane jest na 17 marca.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie przez kierownika Oddziału I współpracy Archiwum z darczyńcami oraz scharakteryzowanie darów otrzymanych w latach 2000-2008.

Od 2000 r. Archiwum przyjęło w formie darów 3823 jednostek inwentarzowych (17,7 m.b.), najwięcej w 2014 r. (606 j.in.). Mimo, że w skali całego zasobu dary stanowią znikomą część (1,3%), to jednocześnie należą do najczęściej wykorzystywanych materiałów, zarówno przez samo Archiwum w jego działaniach popularyzatorskich, edukacyjnych i wystawienniczych, jak i przez użytkowników. Przyjmując kryterium rzeczowe dary można podzielić na następujące grupy: materiały propagandowe, I i II wojna światowa, Solidarność i stan wojenny, oświata, przemysł, rzemiosło, ubezpieczenia, ochrona środowiska, organizacje społeczne, sport, religia, życie kulturalne, Kalisz wczoraj i dziś oraz Kaliszanie.

Następnie głos zabrali goście. Rozpoczęła Urszula Zybura deklamacją swego wiersza "Pamięć jest Bogiem bez imienia" pochodzącego z tomiku "212 wierszy". Po niej wystąpił Andrzej Jabłoński, który przekazał Archiwum zdobyte przez siebie medale. Ten znany kaliski supermaratończyk biegać zaczął późno, bo dopiero w 45 roku życia. Przebiegł 135 maratonów, w tym 32 na dystansie 100 km. Wziął m.in. udział w 1994 r. w Apeldoorn w Holandii w biegu 24-godzinym, podczas którego przebiegł 211 km i 300 m. Jednak najważniejszym jego biegiem była wyprawa do Watykanu w 1997 r. Przez 26 dni maratończyk przebył 1577 km, a wszystko po to, aby przekazać papieżowi symboliczne zaproszenie do odwiedzenia Kalisza.

Ale nie tylko Andrzej Jabłoński przekazał swoje pamiątki. Mateusz Przyjazny ofiarował mapę dróg bitych i kolejowych Niemiec sprzed 1914 r., Jerzy Dembny fotografie z turniejów miast Kalisz-Gniezno w 1968 r., w którym tańczył poloneza, a Juliusz Brawata książkę pamiątkową z wczasów, które zorganizował dla swoich pracowników Zarząd Miejski w Kaliszu w Szklarskiej Porębie latem 1946 r., uzupełnioną własnymi wspomnieniami. Zachęciło to innych darczyńców do deklaracji przekazania w przyszłości archiwaliów. Elżbieta Siarkiewicz chce ofiarować zgromadzone przez sienie materiały dotyczące Zespołu Pieśni i Tańca "Calisia", a Urszula Zybura widokówkę ze statkiem "Kalisz".

Na zakończenie, jako skromny dowód wdzięczności, darczyńcy z 2015 r. otrzymali dyplom oraz jedno z wydawnictw Archiwum. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.