Promocja książki Pani Krystyny Velkovej

28 września 2018 r. w sali wystawowej Archiwum Państwowego w Kaliszu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W siedzibie APK odbyła się promocja książki Pani Krystyny Velkovej pt. "Kalendarz księżycowy cz. III. Synchronizacja znaków dnia i nocy na ziemi kaliskiej".

W uroczystości udział wzięli: autorka książki Krystyna Velkova, właściciel wydawnictwa "Edytor" oraz współorganizator wydarzenia Sławomir Woźniak, rodzina i przyjaciele autorki, przedstawiciele Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego "Kalisia" Andrzej Grzegorek i Jan Marczyński, przedstawiciel Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Józef Kaczkowski, poetka i aforystka Urszula Zybura, darczyńcy APK oraz młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z opiekunem Panią Marzeną Łodzińską.

Dr Grażyna Schlender powitała wszystkich przybyłych i przedstawiła główną bohaterkę spotkania. Krystyna Velkova jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Ukończyła geografię na Uniwersytecie Łódzkim. Jej rodzina pochodzi z Cieni Młyn. Autorka książki od wielu lat mieszka w Niemczech, lecz często bywa w rodzinnych stronach. W jej książkach odnajdziemy odniesienia zarówno do historii, jak i geografii, mitologii, czy astrologii. Promowana książka jest trzecim tomem pewnej całości - trylogii. Dokonano także osobnego tłumaczenia na język niemiecki.

Sama autorka przyznała, że swoje badania rozpoczęła po śmierci mamy. Wpatrywała się wtedy godzinami w mapę satelitarną rodzinnych stron. W pewnym momencie autorka dostrzegła mapę psa utworzoną z cieków rzecznych. Później okazało się, że na Ziemi Kaliskiej odzwierciedlono gwiazdozbiór nie tylko psa, ale i byka. Tych figur z czasem przybywało. Wszystkie one były zgromadzone wokół góry Chełmce. Są one rozmieszczone regularnie, co 30 stopni. Kalendarz na Ziemi został oznaczony postaciami kobiet. Ziemia Kaliska posiada także wiele rudy darniowej żelaza. Tworzy ona wraz z krajobrazem przyrody oraz wytworami rąk ludzkich szersze obrazy. W okolicach Odry i Warty można np. dostrzec figurę jelenia skierowaną na Zachód. Krystyna Velkova przyznała, iż nie sądziła, że swoje wyniki obserwacji opisze aż w trzech książkach. Na początku wydała pierwszą. Wtedy okazało się, że na Ziemi Kaliskiej da się dostrzec więcej odwzorowań tego, co znajdziemy w uporządkowanym kosmosie.

Sławomir Woźniak przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem odkryć Pani Krystyny Velkovej. Jako wydawca jej książek zadawał autorce wiele pytań, gdyż nie rozumiał swobodnych powiązań pomiędzy różnymi dziedzinami nauki. Odkrycia Pani Velkovej są bardzo nowatorskie i z pewnością zostaną kiedyś docenione nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jako podziękowanie dla Archiwum Państwowego w Kaliszu za zorganizowanie promocji, autorka wraz ze Sławomirem Woźniakiem wręczyli na ręce dyrektora dr Grażyny Schlender trzy książki, które wzbogacą zasób archiwalnej biblioteki.

Pod koniec spotkania był czas na zadawanie pytań oraz indywidualne rozmowy z autorką. Można było również nabyć jej książki i uzyskać autograf. Tradycyjnie już wykonano także pamiątkowe fotografie.