"Szlakiem Pierwszej Pancernej"

29 stycznia 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu członkowie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów wysłuchali niezmiernie ciekawej prelekcji Jerzego Sówki pt. "Szlakiem Pierwszej Pancernej". Spotkanie odbyło się w ramach cyklu, w którym poszczególni członkowie KTPA dzielą się swoją wiedzą, zainteresowaniami z zaproszonymi gośćmi.

Gospodarz spotkania dr Grażyna Schlender zaprezentowała sylwetkę prelegenta.

Jerzy Sówka kocha motocykle, interesuje się numizmatyką i kolekcjonuje przedmioty związane z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1980 r. był zaangażowany w działalność "Solidarności". Przez 16 lat był wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu "S" Wielkopolska Południowa, a przez 20 lat delegatem na Krajowy Zjazd Delegatów. Zawodowo był związany m. in. z zakładem "Mera-ZAP" w Ostrowie Wielkopolskim. Obecnie przebywa na emeryturze i realizuje się poprzez swoją pasję do historii i motocykli. Z członkami KTPA podzielił się swoimi wspomnieniami z wyprawy motocyklowej po Europie Zachodniej szlakiem gen Maczka.

Jerzy Sówka nadmienił, że dopiero na emeryturze zaczął podróżować na motocyklu. Wyruszył na Motocyklowy Rajd Katyński. Wkrótce jego kolega, którego ojciec służył w wojsku u gen. Maczka, namówił go na zorganizowanie wyprawy szlakiem I Dywizji Pancernej, od plaż Normandii przez Falaise i Bredę. Ekipa wyruszyła z Żagania i przejechała przez Niemcy, Francję, Belgię i Holandię. W trakcie podróży złożono kwiaty na grobach polskich żołnierzy m. in. w Bredzie, gdzie obok swoich żołnierzy spoczywa gen. Stanisław Maczek.

Jerzy Sówka podzielił się refleksją, że jazda motocyklem w jego mniemaniu musi służyć jakiejś wyższej idei, w tym przypadku promowaniu postaw patriotycznych. Dlatego przewodnikiem merytorycznym polskiej grupy był dr Jerzy Kirszak z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu. Najbardziej emocjonującym momentem wyprawy było uczestnictwo w uroczystości upamiętniającej lądowanie aliantów w Normandii. Ciekawa była także wizyta w miasteczku, które dla uczczenia gen. Maczka zostało nazwane Maczków i stanowiło enklawę Polaków we Francji. Opowieści towarzyszył film z wyprawy, zrealizowany przez TVP Oddział we Wrocławiu. Nagranie przedstawiało poszczególne etapy jazdy, wizyty na cmentarzach oraz trudy życia w podróży. Na koniec wśród członków KTPA wywiązała się dyskusja na temat dalszych losów życia gen. Maczka, m. in. kwestii niewypłacania mu przez władze polskie emerytury, co zmusiło go do pracy w charakterze barmana na emigracji.

Pozostając w tematyce patriotycznej dr Grażyna Schlender na zakończenie spotkania rozdała gościom po egzemplarzu wydawnictwa pt. "Historia Polski w pieśni. W stulecie odzyskania niepodległości". Film, który obejrzeli członkowie KTPA jest świetnym materiałem do wykorzystania na lekcjach archiwalnych. Zapraszamy szkoły do współpracy w planowaniu zajęć w siedzibie APK.