Święto Archiwistów

W dniach 29 i 30 września 2020 roku w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyły się obchody Dnia Archiwisty. W ramach imprezy zorganizowano warsztaty "Zostań rodzinnym archiwistą".

Projekt został skierowany do Rodzinnych Archiwistów, którzy otaczają opieką i przywracają dawną świetność reliktom historii zarówno tej dużej jak i tej małej. Głównym celem projektu było zapoznanie uczestników z internetowymi bazami danych dzięki którym można tworzyć drzewo genealogiczne bez wychodzenia z domu, a także ocalenie rodzinnych pamiątek. Do wszystkich, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie, a także chcieliby robić to jeszcze lepiej. Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii. W ramach akcji wszystkie zainteresowane osoby poznały tajniki pracy archiwisty i konserwatora. Odbyły się warsztaty z zabezpieczania materiałów archiwalnych aby lepiej chronić rodzinne pamiątki.

Pierwsze inauguracyjne spotkanie odbyło się 29 września 2020 o godzinie 10.00, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Drugie spotkanie miało miejsce 30 września o godzinie 12 i skierowane było do wszystkich zainteresowanych osób - genealogów amatorów, którzy są w trakcie tworzenia swoich drzew genealogicznych lub dopiero zamierzają je wykonać. Spotkania podzielone zostały na dwie części tematyczne. Pierwszy wykład dotyczył genealogii. Słuchacze dowiedzieli się jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne, gdzie szukać dokumentów, co możemy z nich wyczytać. Wszyscy zobaczyli księgi metrykalne, meldunkowe z XIX i początku XX wieku oraz odczytywali akta urodzeń, małżeństw i zgonów sporządzone w języku niemieckim kaligrafią neogotycką. Poznali zasady z korzystania z akt w Archiwach Państwowych. W głównej mierze w części praktycznej zaznajomili się internetowymi portalami archiwalnymi, głównie www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz najpopularniejszymi systemami indeksacji ksiąg metrykalnych takich jak baza Basia oraz Poznań Project czy Genealodzy.pl. Instruktaż został udzielony na konkretnych przykładach. Dowiedzieli się, że poszukiwania genealogiczne można prowadzić nie wychodząc z domu, co w czasach pandemii jest wygodną i bezpieczną formą poszukiwań.

Druga część spotkania dotyczyła konserwatorstwa i zabezpieczania rodzinnych pamiątek.

W części warsztatów konserwatorskich poruszono następujące zagadnienia:

  • Omówiono warunki w jakich powinny być przechowywane dokumenty, a jakie są dla nich szkodliwe
  • Jakie materiały są najlepsze do przechowywania dokumentów, aby stworzyć im optymalne warunki (zastosowanie opraw bezkwasowych, opraw poliestrowych do fotografii itp.)
  • Uczestnicy obejrzeli teczki, pudła i oprawy do archiwaliów
  • Ostatni punkt warsztatów dotyczył zabezpieczenia przyniesionych dokumentów bądź innych archiwaliów

Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe questy, zakładki do książek, tablice do odczytywania pisma neogotyckiego oraz materiały przeznaczone do konserwacji i przechowywania archiwaliów.

Warsztaty poprowadzili pracownicy Archiwum w Kaliszu archiwistka Estera Wałęsa oraz kierownik Grzegorz Waliś.