Odsłonięcie Epitafium Mieszka III Starego w Katedrze Kaliskiej

24 listopada 2022 r. w Katedrze Kaliskiej uroczyście odsłonięto Epitafium Mieszka III Starego. Organizatorami tej uroczystości był prezydent miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Archiwum Państwowe w Kaliszu oraz Komisja Pamięci Historycznej Miasta Kalisza.

W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięli m. in.: prezydent miasta Kalisza Krystian Kinastowski, poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender, dyrektor Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura w Kaliszu Żaneta Lasiecka-Stodolna, reprezentujący Biskupa Kaliskiego ks. kan. Marcin Papuziński, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Kaliszu ks. prałat Adam Modliński, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak, radny miejski Leszek Ziąbka, radny miejski i przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Kaliszu Sławomir Lasiecki, architekt Maciej Garbowicz, dr Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. dr hab. Krzysztof Walczak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu prof. dr hab. Ewa Andrysiak, dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu Violetta Słupianek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu dr Marek Stodolny, mecenas Świętosław Fortuna, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbieta Stadtmüller, członkowie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów, a także młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu z opiekunami s. Lucyną Musidlak i Kamilą Majewską oraz uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego z opiekunami Aldoną strzałą i Jarosławem Tarnawskim.

Uroczystość prowadzona przez naczelnika WKSiT UM Kalisza Grażynę Dziedziak rozpoczęła się od koncertu muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Rodzanice.

Prezydent miasta Kalisza Krystian Kinastowski powitał gości i skierował specjalne podziękowania do członków Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza. To z ich inicjatywy, na wniosek Andrzeja Kaszubkiewicza, udało się upamiętnić Mieszka III Starego w Katedrze Kaliskiej. Kalisz był Mieszkowi bardzo bliski, dbał o rozwój grodu w czasie rozbicia dzielnicowego i zmarł w nim. Osobne podziękowania skierowano do proboszcza Parafii św. Mikołaja w Kaliszu, ks. prałata Adama Modlińskiego, który zgodził się, by Epitafium Mieszka III Starego znalazło się w tej świątyni.

Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak podziękował za inicjatywę upamiętnienia Mieszka III Starego w Kaliszu. Wyjaśnił, że okres rozbicia dzielnicowego w Polsce wcale nie był czarnym okresem w naszej historii. Większość krajów Europy w tym okresie przechodziła różne etapy rozbicia dzielnicowego - nie byliśmy wcale wyjątkiem. Należy jednak z całą pewnością podkreślić, że Kalisz był ważnym grodem dla Mieszka III Starego. Ten zaś jak nikt inny w tym okresie starał się być władcą zdecydowanym i silnym.

Ks. kan. Marcin Papuziński w imieniu Biskupa Kaliskiego pogratulował władzom miejskim i członkom KPHMK wspaniałego dzieła, które dokonało się w Katedrze Kaliskiej.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender pełniąca jednocześnie funkcję przewodniczącej Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza przedstawiła krótkie biogramy członków tego gremium: Sławomira Lasieckiego (zastępca przewodniczącej), Leszka Ziąbki (zastępca przewodniczącej), dr. Jarosława Dolata, Macieja Garbowicza, dr. Sławomira Przygodzkiego i Grażyny Dziedziak. W 2022 r. przypada 820. rocznica śmierci Mieszka III w Kaliszu. Impulsem do upamiętnienia Mieszka III Starego było skierowane do prezydenta Kalisza pismo od pana Andrzeja Kaszubkiewicza, byłego dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. (...) Gród Mieszka III Starego to rezerwat archeologiczny na Zawodziu oddalony od śródmieścia, a Katedra Kaliska usytuowana w centrum miasta i ufundowana przez jego wnuka Bolesława Pobożnego (dziadka Kazimierza Wielkiego) jest stosownym i bardzo przystępnym miejscem - wyjaśniła przewodnicząca Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza. Epitafium zaprojektował Maciej Garbowicz, tekst jest wynikiem wspólnych prac członków komisji, natomiast przekładu na język łaciński dokonał dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej ks. dr Jarosław Powąska przy współpracy dr. Przemysława Nowaka z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Epitafium wykonał absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Michał Batkiewicz. Prace aktywnie wspierał ks. prałat Adam Modliński. Następnie dr Grażyna Schlender wyjaśniła, że Epitafium Mieszka III Starego jest pierwszym dziełem niniejszej komisji. Na początku 2023 r. Komisja Pamięci Historycznej Miasta Kalisza przekaże prezydentowi miasta Kalisza listę osób i miejsc do upamiętnienia. W planach jest budowa obelisku przy kaliskim więzieniu - jako upamiętnienia tych, którzy stracili życie w tym miejscu.

Radny Leszek Ziąbka wspomniał, że Kalisz Mieszka III Starego to dzisiejsze Zawodzie - miejsce, które zasługuje na specjalne traktowanie. Członek komisji wyraził nadzieję na to, że badania archeologiczne na Zawodziu będą kontynuowane i przyniosą owocne efekty.

Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie Epitafium Mieszka III Starego przez prezydenta miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka, przewodniczącego Rady Miasta Kalisza Tadeusza Skarżyńskiego, dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażynę Schlender i ks. kan. Marcina Papuzińskiego w obecności wszystkich gości. Następnie złożono wiązanki kwiatów oraz wykonano pamiątkowe fotografie.