Spotkanie z darczyńcami w ramach XII Marcowego Maratonu Archiwalnego

6 marca 2023 r. w Archiwum Państwowym w Kaliszu zorganizowano spotkanie z darczyńcami, którego integralną częścią było wysłuchanie prelekcji Jerzego Wojtczaka pt. "Straż pożarna w dziejach Kotowiecka" oraz oficjalne przekazanie do zasobu Archiwum materiałów archiwalnych przez sołtysa wsi Kotowiecko Jana Korzeniewskiego oraz Józefa Golę z Kalisza. W spotkaniu udział wzięli także: Mirosław Żarnowski, Elżbieta Stadtmüller, Alina Kalużna i Józef Kaczkowski.

Spotkanie otworzyła dr Grażyna Schlender witając zebranych i przedstawiając sylwetki Jerzego Wojtczaka i Józefa Goli.

Jerzy Wojtczak pochodzi z Nowych Skalmierzyc. W 1980 r. został członkiem, w później przewodniczącym Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Katolicko-Społecznego w Kaliszu. W 1989 r. zdobył mandat radnego Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Od 1996 r. jest prezesem Akcji Katolickiej w Nowych Skalmierzycach. Jest emerytowanym kolejarzem i pasjonatem historii. Z Archiwum Państwowym w Kaliszu współpracuje od wielu lat, wygłosił m. in. prelekcje na temat historii rodziny kolejarskiej Wojtczaków oraz działalności patriotycznej rodu Niemojowskich ze Śliwnik.

Jerzy Wojtczak swoje wystąpienie rozpoczął od omówienia historii wsi Kotowiecko, która w 2022 r. obchodziła 620. rocznicę istnienia. W sposób szczególny skupił się na dokonaniach pruskiego właściciela dóbr szambelana Ferdynanda von Lekov`a w zakresie budowy linii kolejowej Kotowiecko-Biniew w 1902 r. Następnie skupił się na dziejach straży pożarnej w Kotowiecku, która powstała w latach 20. XX w. Działalność wznowiła po wojnie w kwietniu 1945 r. Ważną pamiątką dla druhów jest przyczepa strażacka z 1969 r. oraz mundury i pasy strażackie.

Następnie sołtys wsi Kotowiecko przekazał na ręce dyrektora APK dr Grażyny Schlender nowe materiały do zasobu: protokólarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotowiecku z lat 1945-1952 i korespondencję z lat 1937-1939 oraz podpisał umowę darowizny.

Drugim darczyńcą był Józef Gola z Kalisza, który we wrześniu 1980 r. zaangażował się w powołanie Komitetu Założycielskiego "Solidarności" przy Izbie Rzemieślniczej w Kaliszu. W 1991 r. był przewodniczącym Tymczasowej Komisji Grodzkiej "S" w Kaliszu, następnie członkiem Komisji Międzyzakładowej "S" Koło Grodzkie. Od 1991 r był dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, udzielał się także w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Józef Gola przekazał do zasobu Archiwum liczne materiały związane z organizacją pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza 4 czerwca 1997 r., odznaczenia i legitymacje m. in. Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Honorową Odznakę WOPR, medal pamiątkowy Honorowy Przyjaciel Kalisza, list popierający działania Komitetu Obrony Więzionych za przekonania, publikacje pt. "Powrót ziemi bralińskiej do Macierzy" i "Visitatio pastoralis summi pontificis Ioannis Pauli PP. II in Polonia Diebus 31 maii - 10 iunii A.D. 1997" - łącznie 42 j.a.

Dyrektor APK dr Grażyna Schlender podziękowała darczyńcom za hojność i zrozumienie wagi zachowania archiwaliów dla przyszłych pokoleń. Zaprosiła wszystkich na zbliżającą się promocję książki pt. "Maria Konopnicka w oczach badaczy i w źródłach archiwalnych".