Kaliskie Archiwum Filmowe - VII Edycja - Rok 2021

Archiwum Państwowe w Kaliszu prezentuje VII edycję Kaliskiego Archiwum Filmowego. Bohaterami tej edycji są: Stefan Tobolski, Krystyna Tobolska, Marianna Kocemba, Lucyna Kitt, Maria Krzywda.


STEFAN TOBOLSKI

Stefan Tobolski

Urodzony w 1927 r. we Wrześni, jest emerytowanym nauczycielem i dyrektorem szkoły. Pochodził z rodziny kupieckiej. W czasie okupacji pracował w charakterze gońca w zakładzie fotograficznym w Jarocinie.


KRYSTYNA TOBOLSKA

Krystyna Tobolska

Urodzona w 1930 r. w Gniewkowie na Kujawach. Jest emerytowaną nauczycielką. Od 1935 r. mieszkała w Krotoszynie, gdzie jej ojciec prowadził zakład i sklep rzeźniczy. Niemcy osadzili go w więzieniu we Wronkach. W czasie wojny Krystyna Tobolska pracowała jako pomoc krawcowej.


MARIANNA KOCEMBA

Marianna Kocemba

Urodzona w 1932 r. w Trojanowie. Jej ojciec był krawcem i szył w Opatówku. Marianna Kocemba wspomina działalność zawodową ojca z perspektywy dziecka problemy aprowizacyjne w czasie wojny i trudności z dokonywaniem zakupów przez Polaków.


LUCYNA KITT

Lucyna Kitt

Urodzona w 1932 r. w Pietrzykowie pod Kaliszem. Pochodzi z rodziny rolniczej. Wspomina życie codzienne, przeszukania jakie robili Niemcy w polskich domach, zachowania Polaków w kwestii braku żywności i wzajemne stosunki Polaków z Niemcami.


MARIA KRZYWDA

Maria Krzywda

Urodzona w 1929 r. w Piwonicach koło Kalisza. Jej rodzice prowadzili sklep wielobranżowy. Po wywózce i śmierci ojca interes dalej prowadziła jej matka. Maria Krzywda została wywieziona do Szczecinka, a potem na wieś, gdzie pracowała u niemieckiej rodziny.