Ad fontes! 2017 - Nagrody Komitetu Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego

Nagroda Główna Komitetu Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w kategorii szkół podstawowych:

Julian Kuczyński, Stefan Kuczyński, Kacper Mielczarek ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał, dyrektor szkoły: Dagmara Zimoch.

Uczniowie nagrali film - wywiad z Szolcem-Rogozińskim na temat jego marzeń, wypraw do Afryki. Całość okraszono zdjęciami i mapami. Na końcu podano rzetelną bibliografię. W nawiązaniu do Szczypiorna sporządzono plakat imitujący wydawnictwo pt. "Czas Kalisza". Przeprowadzono wywiad z Edwardem Prusem na temat początków obozu w Szczypiornie. Trzecia praca to makieta boiska do gry w piłkę nożną. Na obramowaniu wklejono wydruki z historią m. in. przystani wioślarskiej, hali Arena, dawnego stadionu "Włókniarza". Praca ciekawa, wykorzystująca różne formy przekazu, wymagająca zaangażowania.

Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes!

Nagroda Komitetu Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w kategorii gimnazjów:

Natalia Kurczewska, Marta Skoczylas, Justyna Patysiak z Gimnazjum w Brzezinach, opiekun: Alicja Krajewska, dyrektor: Małgorzata Błaszczyk.

Dziewczynki nakręciły film pt. "Kalisz w życiu Stefana Szolca-Rogozińskiego". Skupiły się w nim szczególnie na życiu prywatnym podróżnika. Autorki zagrały w filmie w strojach z epoki, sceny kręcono m. in. w parku kaliskim. Jako opracowanie na temat obiektów sportowych oddano zbindowany album opisujący przeszłość Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego i stadionu miejskiego. Wykorzystano m. in. zdjęcia z portalu Stary Kalisz oraz plany z zasobu APK. Odnośnie Szczypiorna sporządzono plakat, na którego dużej części naszkicowano ołówkiem plan obozu. Jako komentarz zacytowano treść akt z zasobu APK. Praca estetyczna i pomysłowa.

Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes!

Nagroda Komitetu Obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

Aleksandra Gadzinowska, Dorota Kowalska, Ewelina Wojtynka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja, dyrektor: Magdalena Mocna.

Dziewczyny zredagowały artykuł w "Ziemi Kaliskiej" na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego. Dodatkiem jest walizka, która niegdyś należała do podróżnika. Są w niej listy i wspomnienia. W oparciu o nie można odtworzyć biogram Rogozińskiego. W specjalnym numerze "Ziemi Kaliskiej" zawarto artykuły na temat prasy kaliskiej, Szolca-Rogozińskiego. Obiekty sportowe zostały opracowane w formie gry - rodzaju podchodów.

Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes!