Ad fontes! 2021

Prezentujemy Państwu wystawę dokumentującą dokonania dzieci i młodzieży w tegorocznej edycji konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Ponieważ Archiwum Państwowe w Kaliszu obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia temat przewodni konkursu nawiązywał do tej rocznicy. Zadanie polegało na nakręceniu filmu, upamiętniającego poszczególne siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu na przestrzeni minionych 70 lat oraz samą instytucję jako jedno z ciekawych miejsc w Kaliszu i regionie kaliskim.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 8 prac, wszystkie w kategorii szkół podstawowych. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 16 uczniów z 4 szkół podstawowych. Uczniowie, choć opracowywali ten sam temat, różnie do niego podchodzili. Niektóre filmy miały charakter reportażu, inne serwisu informacyjnego, jeszcze inne typowego filmu wspomnieniowego. Uczestnicy w opracowaniu tekstu posiłkowali się informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej APK, naszym profilu facebook`owym i w wydawnictwach APK, w szczególności "Sześćdziesiąt lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu. Zarys dziejów" autorstwa dr Grażyny Schlender. Prace były niezwykle pomysłowe, były wynikiem wyobraźni i świeżego spojrzenia na temat historii archiwum uczniów. Trzeba jednak przyznać, że niektóre nagrania zawierają błędy faktograficzne i językowe. Ogólnie jednak ocena zgłoszonych prac jest jak najbardziej pozytywna.

Jury zdecydowało się przyznać Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza dla 3 osób, Nagrodę Starosty Kaliskiego dla 2 osób. Przyznano także 2 Nagrody Główne łącznie dla 4 osób i 4 wyróżnienia łącznie dla 7 osób. Po raz pierwszy w historii konkursu zorganizowaliśmy głosowanie internetowe na najlepszy film za pośrednictwem naszego profilu facebook`owego. W ten sposób udało się wyłonić 3 osoby, które otrzymały Nagrodę Publiczności. Trzeba nadmienić, że głosowanie internetowe cieszyło się ogromnym powodzeniem internautów, a najlepszy film zdobył aż 648 głosów. Mamy nadzieję, że osoby odwiedzające nasz profil z okazji konkursu zostaną z nami na dłużej i będą obserwować nasze dalsze posty.


Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza oraz Nagrodę Publiczności od Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu i Archiwum Państwowego w Kaliszu otrzymały: Jagoda Maruda, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Kocańska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.

Uczennice nakręciły film pt. "Archiwum K. Mroczna historia". Nagranie przedstawia historię APK w oparciu o fragmenty "Dziadów" A. Mickiewicza. Aktorki mówią wierszem i tworzą mroczną atmosferę wokół historycznych archiwów kaliskich poprzez podróż w czasie z duchem minionych lat. Wykorzystano motywy z Radia Wolna Europa, Dziennika Telewizyjnego, Wiadomości. Narracja nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski i wyjaśnia, co wtedy działo się w kaliskiej archiwistyce. Praca jest bardzo pomysłowa, zawiera różne formy przekazu: reportaż, piosenkę, elementy dramy.


Nagrodę Starosty Kaliskiego otrzymały: Ewa Banasiak, Maria Ochocka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.

Autorki filmu przenoszą nas w ważne miejsca w Kaliszu, gdzie dawniej mieściły się archiwa. W nagraniu wykorzystano motywy z programu "Sensacje XX wieku". Uczennice pojawiają się m. in. w gmachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu, przed budynkiem na ul. Alfonsa Parczewskiego, na ul. Kolegialnej i Złotej, gdzie mieściło się archiwum w dawnych latach. Spacer kończy się na ul. Poznańskiej 207. Film zawiera wiele cennych informacji i omawia szerzej historię miejsc, w których archiwum w Kaliszu miało swoją siedzibę.


Nagrodę Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu otrzymali: Igor Kubasik, Oliwia Bytnar, Maja Orlicz-Błońska z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała

Uczniowie nakręcili odcinek "Serwisu Informacyjnego Info", w którym odegrali rolę spikerów i reporterów terenowych. W studiu telewizyjnym przedstawiono najdawniejsze dzieje kaliskich archiwów. Reporterzy przenoszą się w teren, przed dawne siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu. Praca jest pomysłowa i dynamiczna.


Nagrodę Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu otrzymała: Julia Gmyrek ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał Gałdusińska, dyrektor szkoły Dagmara Zimoch

Praca ma formę prezentacji z podkładem muzycznym. Autorka zamieściła napisy do przedstawionych grafik prezentujących dzieje kaliskich archiwów od średniowiecza. Korzystano m. in. ze starych zdjęć dokumentujących wyposażenie dawnych siedzib i obecnej przy ul. Poznańskiej 207. Wiadomości są przekazane w sposób przystępny.


Wyróżnienie Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu otrzymał: Wiktor Pior z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała

Film pt. "Śladem siedzib" rozpoczyna się przy ul. Poznańskiej 207. Uczeń opowiada historię archiwum, prezentując m. in. wydawnictwa wydane w latach minionych przez placówkę i stronę internetowa APK. Pojawia się także m. in. przy ul. Kolegialnej i Złotej. Nagranie ma ciekawą narrację i ścieżkę dźwiękową.


Wyróżnienie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk otrzymały: Daria Wojnowska, Aleksandra Zielińska ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska, dyrektor szkoły: Beata Prus

Film ma charakter wspomnieniowy, jest rodzajem kalendarium, opowiedzianego słowami uczennic. Narracja jest zbudowana w sposób ciekawy. Uczennice pojawiły się w obecnej siedzibie archiwum. Nagranie robi ogólnie dobre wrażenie i pomaga przedstawić historię APK w przystępny sposób.


Wyróżnienie Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu otrzymały: Hanna Sadowska, Maja Winnicka ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska, dyrektor szkoły: Beata Prus

Film jest oryginalny, posiada nietuzinkową ścieżkę dźwiękową. Prezentuje fasady dawnych siedzib archiwum i wnętrze budynku przy ul. Poznańskiej 207. Jest także uzupełniony planszami tekstowymi. Całość stanowi rodzaj współczesnego klipu muzycznego. Autorki nie ustrzegły się jednak od drobnych błędów językowych w planszach tekstowych.


Wyróżnienie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka otrzymały: Julia Klajbert, Amelia Rynkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska

Praca ma charakter reportażu terenowego. Uczniowie opowiedzieli historię kaliskiego archiwum w oparciu o wiadomości z książki "Sześćdziesiąt lat Archiwum Państwowego w Kaliszu. Zarys dziejów". Nakręcono budynki, w których mieściło się niegdyś archiwum. Omówiono także obecną strukturę organizacyjną placówki.