W ramach cyklu "Moje Archiwum Rodzinne" 25 września 2014 r. gościliśmy w Archiwum Państwowym w Kaliszu Elżbietę Stadtmüller. Prelegentka, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu, z wykształcenia polonistka, przez pierwsze lata pracy zawodowej uczyła w Szkole Podstawowej Nr 9 w Kaliszu, by później pracować m. in. na stanowisku starszego wizytatora i dyrektora Wydziału Szkolnictwa Podstawowego i Wychowania Przedszkolnego Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Jest zaangażowana w działalność organizacji społecznych i zawodowych. Udzielała się w pracach Zarządu Koła Terenowego Towarzystwa im. Marii Konopnickiej w Kaliszu i w Kole Nr 9 NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania. W 2000 r. zainicjowała działalność Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu, którego do dziś jest prezesem. W 1993 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, w 1998 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wystawa on-line przedstawiająca historię jej rodziny składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy najstarszych dziejów rodziny Stadtmüller, począwszy od prof. Karola Stadtmüllera, wykładowcy Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie. Druga część omawia historię rodziny Jóźwiaków - dziadków Elżbiety i jej matki Marii. Trzecia część jest poświęcona wspólnym latom rodziców Elżbiety Stadtmüller - Karolowi i Marii Stadtmüllerom oraz ich dzieciom.
I. Rodzina Stadtmüllerów
Jako pierwszy na ziemie polskie w połowie XIX w. przybył Ludwik Stadtmüller wraz ze swoją żoną Katarzyną z d. Gruber. Małżeństwo zamieszkało we Lwowie, gdzie z powodzeniem prowadziło skład win. Ich status materialny pozwolił im na odpowiednie wykształcenie dzieci, a z biegiem lat rodzina uległa spolonizowaniu. Jeden z synów Ludwika, Karol, przeniósł się do Krakowa, gdzie został wykładowcą Wyższej Szkoły Przemysłowej. Profesor Karol Stadtmüller był badaczem polskiego języka technicznego. Jego badania na tym polu zostały opisane w "Historii języka polskiego" Zenona Klemensiewicza. Syn Karola, Alfred wybrał dla siebie karierę wojskową. W 1910 r. został wcielony do wojska austriackiego, dostał się do rosyjskiej niewoli, skąd uciekł. Do armii austriackiej już nie powrócił. Brał czynny udział w obronie Lwowa, co dokumentują liczne dyplomy i odznaczenia. Jego syn, Karol w czasie II wojny światowej pracował w zakładach kolejowych w Tarnowie. Z zamiłowania był poetą, pisał wiersze patriotyczne poświęcone m. in. Powstaniu Warszawskiemu, miłosne z dedykacją dla Marii, swojej żony.
II. Rodzina Jóźwiaków
Jóźwiakowie mieszkali w Kaliszu. Klemens Jóźwiak, dziadek Elżbiety Stadtmüller, ożenił się z Janiną z d. Wolniewicz. Pracował w Sądzie Okręgowym w Kaliszu i działał w komitecie budujących szkołę ss. Nazaretanek w Kaliszu. Jego córka Maria była uczennicą Liceum Handlowego Zgromadzenia Kupców w Kaliszu. Jej edukację przerwał wybuch wojny. W 1940 r. rodzina została wysiedlona i skierowana do Krakowa. Przez rok Jóźwiakowie zamieszkiwali w Krakowie w klasztorze ss. Norbertanek, by w końcu pozwolić sobie na skromne mieszkanie. Maria w czasie okupacji pracowała w Urzędzie Statystycznym, gdzie poznała Annę Stadtmüller. Ta z kolei, zapoznała koleżankę ze swoim bratem Karolem. Wkrótce miłość rozkwitła na dobre...
III. Wspólne lata Karola i Marii Stadtmüllerów - potomstwo
Po wojnie Karol i Maria zamieszkali w Kaliszu. Karol pracował w Wojewódzkim Zakładzie Kamienia Budowlanego we Wrocławiu Oddział w Kaliszu. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci: Barbary, Elżbiety i Krzysztofa. Najmłodszymi przedstawicielami rodu są synowie Krzysztofa - Maciej i Kacper.