"Dla miłośników sportu"

"Archiwum - Mix" czyli w przerwie na kawę zajrzyj na wystawę

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza na nową wystawę on-line z cyklu "Archiwum - MIX, czyli w przerwie na kawę zajrzyj na wystawę". Tym razem okazją do zaprezentowania ciekawych archiwaliów są dwa wielkie święta kibiców - trwające właśnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej oraz zbliżające się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

Na wystawie można zobaczyć m.in. afisz meczu Syria - Polska, który był rozegrany w Kaliszu w 1971 r. Wśród zawodników polskiej drużyny były wtedy takie nazwiska jak: Tomaszewski, Lato, Ćmikiewicz. Część zdjęć przedstawia wielkie sportowe wydarzenia, które odbywały się na kaliskim stadionie w latach 70. i 80., np. zawody kolarskie, zawody w pięcioboju specjalnym.

Ze starszych dokumentów prezentujemy fotografie zawodów sportowych zorganizowanych w Pleszewie w 1942 r. oraz program zawodów olimpijskich zorganizowanych przez więźniów w hitlerowskim obozie jenieckim. Wystawę zamykają materiały dotyczące kaliskich siatkarek, które wielokrotnie stawały na podium rozgrywek krajowych.

Wszystkie fotografie i dokumenty pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu, jest to jednak tylko niewielka część "sportowych" archiwaliów. Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się także z innymi materiałami zapraszamy do odwiedzenia pracowni naukowej naszego Archiwum.

Mamy nadzieję, że przygotowane materiały przedstawiające historię regionalnego sportu będą ciekawym uzupełnieniem emocji związanych z kibicowaniem oraz podniosłej atmosfery, która towarzyszy nam szczególnie teraz, kiedy Polska jest gospodarzem EURO 2012.

Zawody w pięcioboju specjalnym
Zawody w "pięcioboju specjalnym" rozegrane na stadionie KS "Calisia" w Kaliszu w dniu 2 VI 1974 r. w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Fizycznej, Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 55.
Afisz meczu Syria - Polska
Afisz meczu Syria - Polska, rozgrywanego w Kaliszu w 1971 r., Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu.
IV Turniej Piłkarski im. Józefa Goli 15 lipca 1995 r.
IV Turniej Piłkarski im. Józefa Goli 15 lipca 1995 r., drużyna "Ostrovii" - zdobywca I miejsca, Kaliska Fundacja im. Józefa Goli w Kaliszu, sygn. 8.
Program zawodów olimpijskich
Program zawodów olimpijskich
Program zawodów olimpijskich, zorganizowanych przez więźniów w obozie II C, Spuścizna Tadeusza Martyna z Kalisza, sygn. 282. Oflag IIC Woldenberg (Dobiegniew) był niemieckim obozem jenieckim przeznaczonym dla oficerów Wojska Polskiego. Przebywał w nim m.in. major Stefan Chosłowski, urodzony w Czarnym Sadzie koło Koźmina, absolwent gimnazjum w Krotoszynie, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej.
Zawody sportowe zorganizowane w Pleszewie w 1942 r.
Zawody sportowe zorganizowane w Pleszewie w 1942 r. Z prawej stoją Erika Schub i kierownik Liebenau, , Akta miasta Pleszewa, sygn. 1861.
Zawody sportowe zorganizowane w Pleszewie w 1942 r.
Zawody sportowe zorganizowane w Pleszewie w 1942 r. Drużyna rezerwy ze Szpitala Wojskowego, Akta miasta Pleszewa, sygn. 1861.
Pismo w sprawie rejestracji
Pismo w sprawie rejestracji - Żydowski Robotniczy Klub Sportowy "Hapoel" w Polsce - Oddział w Kaliszu, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, sygn. 164.
Pismo Towarzystwa Sportowego 33
Pismo Towarzystwa Sportowego 33, działającego w Pleszewie w latach 30. XX wieku, Akta miasta Pleszewa, sygn. 1868.
Zawody zapaśnicze w hali sportowej przy ul. Łódzkiej w Kaliszu
Zawody zapaśnicze w hali sportowej przy ul. Łódzkiej w Kaliszu, lata 70., Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 42.
Zawody kolarskie o Wielką Nagrodę Europy i Polski
Zawody kolarskie o Wielką Nagrodę Europy i Polski rozegrane na stadionie KS Włókniarz w Kaliszu w dniu 4 VI 1980 r., Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 81.
Zawody w pięcioboju specjalnym
Zawody w "pięcioboju specjalnym" rozegrane na stadionie KS "Calisia" w Kaliszu w dniu 2 VI 1974 r. w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Fizycznej, na pierwszym planie Stanisław Szozda, mistrz kolarski, medalista m.in. Wyścigu Pokoju, Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 55.
Wielkie Zawody Hippiczne
Wielkie Zawody Hippiczne o nagrodę redakcji "Sportowca" rozegrane na stadionie KS Włókniarz w Kaliszu w dniu 2 VI 1974 r. w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Fizycznej, Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn. 56.
Zawody w pięcioboju specjalnym
Zawody w "pięcioboju specjalnym" rozegrane na stadionie KS "Calisia" w Kaliszu w dniu 2 VI 1974 r. w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Kultury Fizycznej, Zbiór fotografii Stanisława Perlińskiego z Kalisza, sygn.55.
Bilety wstępu na mecze kaliskich siatkarek
Bilety wstępu na mecze kaliskich siatkarek, Stowarzyszenie Siatkówki Kaliskiej "Calisia" w Kaliszu, sygn. 15.
Zawodniczki i trenerzy zespołu Winiary Kalisz
Zawodniczki i trenerzy zespołu WINIARY KALISZ, który trzykrotnie zdobywał Puchar Polski, czterokrotnie mistrzostwo Polski, trzykrotnie wicemistrzostwo i czterokrotnie brązowy medal na Mistrzostwach Polski oraz piłka z podpisami siatkarek, Stowarzyszenie Siatkówki Kaliskiej "Calisia" w Kaliszu, sygn. 36 (piłka ze zbiorów prywatnych).
Kaliskie siatkarki świętują jedną ze swoich wielu wygranych
Kaliskie siatkarki świętują jedną ze swoich wielu wygranych. Stowarzyszenie Siatkówki Kaliskiej "Calisia" w Kaliszu, sygn. 36. Skład zespołu zmieniał się, np. w sezonie 1995/1996 w skład drużyny wchodziły: Hanna Kolasa, Katarzyna Komorniczak, Agata Kopczyk, Elżbieta Kościelna, Elżbieta Kulpa, Swietłana Niekrasowa, Małgorzata Niemczyk, Natalia Polujan-Tobolska, Marzena Szewczyk-Kapuścińska, Anna Szymandera i Anna Walczak. Z trenerami: Edwardem Superlakiem i Marianem Durlejem zespół zdobył wtedy Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju.