"Hotel Prosna - symbol minionej epoki"

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza do zapoznania się z nową wystawą on-line pt. Hotel Prosna - symbol minionej epoki. Przedstawiona została historia już nieistniejącego hotelu, który uznany został za najlepiej wybudowany obiekt w 1977 roku na terenie województwa kaliskiego i otrzymał tytuł "Mister Budownictwa’77". W tym momencie same na usta cisną się słowa piosenki Maryli Rodowicz "Ale to już było i nie wróci więcej".

Hotel "Orbis Prosna" w Kaliszu, duma miasta, symbol PRL-owskiej nowoczesności i bezpieczeństwa, miał imponować gościom, a na zawsze zniknął z krajobrazu Kalisza. Był pierwszym wybudowanym po wojnie hotelem w Kaliszu, a dla wielu Kaliszan w minionej epoce był uosobieniem luksusu. Siedmiokondygnacyjny budynek, usytuowany przy głównej ulicy Górnośląskiej nr 53/55, w pobliżu dworca autobusowego i kolejowego przez wiele lat był wizytówką Kalisza. Przyjmował najważniejszych gości przyjeżdżających do miasta zarówno z kraju i z zagranicy. Wnosił powiew wielkiego świata. Organizowane tam były głównie dla Kaliszan i okolic eleganckie przyjęcia, wesela, spotkania, konferencje, dansingi i wieczory z muzyką. Jego budowa trwała 3 lata i 4 miesiące. 27 kwietnia 1977 roku trzygwiazdkowy obiekt Hotel "Orbis Prosna" został oddany do użytku. Był w stanie podjąć 345 gości. Po 33 latach funkcjonowania zniknął z hotelowej mapy. Wysokie koszty utrzymania, nie najlepszy stan techniczny, niski popyt na usługi hotelowe przynosiły w ostatnich latach stałe straty, co spowodowało nieopłacalność modernizacji. Grupa Hotelowa Orbis stawiająca na nowoczesność 16 listopada 2010 roku wystawiła go na sprzedaż. Ogłoszono dwa przetargi. Zakupem było zainteresowanych wiele firm. W Wielki Piątek 2011 roku Hotel Orbis "Prosna" wraz z działką 0,8 ha został sprzedany kaliskiej firmie MTM Consulting należącej do Tadeusza Mazka.

Wystawa pt. Hotel Prosna - symbol minionej epoki prezentuje dokumenty archiwalne, pocztówki i fotografie związane z historią jego lokalizacji, budową, wyposażeniem, zakwaterowaniem, a także serwowanym tam wyżywieniem. Przedstawiona jest również zmieniająca się funkcjonalność (przeznaczenie) hotelu. Zaprezentowano również przykładowe fotografie: stałych i okresowych imprez organizowanych przez hotel i zlecanych (np. bankiety typu angielskiego), nakryć stołów (np. z pierwszymi "przywieszkami"), a także autografy honorowych gości wprowadzają w świat minionej PRL-owskiej epoki - epoki luksusu. Zaprezentowane materiały pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Biernackiego, Renaty Gabriel, Teresy Kucharskiej, Mariusza Marciniaka, Andrzeja Orkowskiego, Elżbiety Siarkiewicz i Grzegorza Walisia. Na szczególną uwagę zasługuje Złota Księga Hotelu "Orbis Prosna" z lat 1977 - 2005 prowadzona przez długoletniego pracownika hotelu Pana Mariusza Marciniaka, który był tam zatrudniony m.in. na stanowisku kelnera, instruktora nauki zawodu, barmana, specjalisty do spraw marketingu.

Początek historii kaliskiego hotelu rozpoczyna się już w latach sześćdziesiątych, kiedy to trwały poszukiwania najlepszej lokalizacji dla hotelu turystycznego w Kaliszu. Sprawa projektu wstępnego, która była rozpatrywana przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, Komisję Oceny Projektów Inwestycyjnych w Warszawie, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu (inwestora), Ośrodek Sportu Turystyki i Wypoczynku w Kaliszu (inwestora) oraz "Miastoprojekt" Poznań (autora) obejmowała lokalizację na "Złotym Rogu".

Notatka
Notatka protokólarna nr 54/69 z posiedzenia Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z 27.02.1969 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu (APK), Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 674, s. 310.
Notatka
Notatka protokólarna nr 54/69 z posiedzenia Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z 27.02.1969 r. APK, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 674, s. 311.

Trudne warunki lokalizacji, przesiąkliwość gruntu, zbyt mała wielkość działki spowodowały, że pod uwagę brane były inne lokalizacje w sąsiedztwie "Złotego Rogu": w budynku Radwanowej, w budynku Banku Rolnego.

Załącznik
Załącznik do protokołu nr 25 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu z 1969 r. APK, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 266, s. 296.

W 1969 roku odstąpiono od lokalizacji hotelu na "Złotym Rogu". Wyznaczono nowe miejsce budowy przy ul. Górnośląskiej, zgodnie z planem zagospodarowania miasta i planem urbanistycznym osiedla Kaliniec. W miejscu tym w latach 50-tych istniał otoczony polami czynny tartak - własność kupca Henocha Mordki Znamirowskiego i jego żony Gitli Znamirowskiej z d. Lipszyc. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 1970 rok.

Protokół
Protokół nr 25/69 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu z 25.06.1969 r. APK, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 266, s. 261.
Protokół
Protokół nr 25/69 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu z 25.06.1969 r. APK, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 266, s. 268.
Protokół
Protokół nr 25/69 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu z 25.06.1969 r. APK, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, sygn. 266, s. 269.
6

Jednak dopiero 3 października 1972 roku zostało zawarte pomiędzy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kaliszu, Wojewódzkim Komitetem Kultury Fizycznej w Poznaniu, Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie oraz Zjednoczeniem Przedsiębiorstw Turystycznych "Orbis" w Warszawie porozumienie wstępne dotyczące realizacji inwestycji budowy hotelu przy ul Górnośląskiej.

Porozumienie
Porozumienie wstępne dotyczące realizacji inwestycji przy ul. Górnośląskiej nr 53-55. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 63.
Porozumienie
Porozumienie wstępne dotyczące realizacji inwestycji przy ul. Górnośląskiej nr 53-55. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 64.
Porozumienie
Porozumienie wstępne dotyczące realizacji inwestycji przy ul. Górnośląskiej nr 53-55. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 65.
Porozumienie
Porozumienie wstępne dotyczące realizacji inwestycji przy ul. Górnośląskiej nr 53-55. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 66.

W 1973 roku w prasie kaliskiej ukazały się informacje o rozpoczęciu budowy Hotelu "Orbis Prosna".

Od piórka do cegły
Od piórka do cegły. Hotel "Prosna", Ziemia Kaliska nr 13 z 31.03.1973 r.

Budowę hotelu rozpoczęto w listopadzie 1973 r. Generalnym wykonawcą zostało Kaliskie Przedsiębiorstwo Budowlane w Kaliszu, które poza siłami własnymi, zleciło roboty specjalistyczne kilkunastu przedsiębiorstwom. Projektowany obiekt został opracowany w oparciu o powtarzalną dokumentację hotelu typu "Gopło" przez Kaliskie Biuro Projektów w Kaliszu. Wystrój wnętrz hotelu zaprojektował i elementy plastyczne wykonał Zespół Poznańskich Plastyków pod kierownictwem Z. Olejniczaka, a wystrój wnętrz w części reprezentacyjnej wykonała Spółdzielnia Przemysłu Artystycznego "Rzeźba" w Poznaniu.

Dane
Dane dotyczące budowy Hotelu "Orbis-Prosna" w Kaliszu. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 105.
Dane
Dane dotyczące budowy Hotelu "Orbis-Prosna" w Kaliszu. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 106.
Opis
Opis techniczno-ekonomiczny Hotelu "Orbis-Prosna" w Kaliszu. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 118.
Opis
Opis techniczno-ekonomiczny Hotelu "Orbis-Prosna" w Kaliszu. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 397, s. 119.
Projekt architektoniczny
Projekt architektoniczny - elewacja frontowa. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 337.
Projekt architektoniczny
Projekt architektoniczny - elewacja tylna. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 338.
Projekt architektoniczny
Projekt architektoniczny - elewacja boczna. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 339.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - piwnice. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 322.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - piwnice. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 323.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - parter. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 324.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - parter. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 325.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - atresola. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 326.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - I piętro. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 327.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - I piętro. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 328.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - piętro powtarzalne. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 329.
Zestawienie powierzchni
Zestawienie powierzchni Hotelu "Orbis-Prosna" - piętro powtarzalne. APK, Urząd Miejski w Kaliszu, sygn. 674, s. 330.

Cykl budowy hotelu początkowo zaplanowano na 33 miesiące, jednak całkowicie zakończono prace po 41 miesiącach.

Pracownicy Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin
Pracownicy Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia" uczestniczący w czynie społecznym budowy hotelu. Ze zbiorów prywatnych Andrzeja Orkowskiego.
Ogradzanie placu budowy
Ogradzanie placu budowy. Ze zbiorów prywatnych Andrzeja Orkowskiego.
Pierwsze wykopy na placu budowy
Pierwsze wykopy na placu budowy. Ze zbiorów prywatnych Andrzeja Orkowskiego.
Budowa kondygnacji
Budowa kondygnacji. Ze zbiorów prywatnych Andrzeja Orkowskiego.
Stan budowy na sierpień 1975 r.
Stan budowy na sierpień 1975 r. APK, Urząd Wojewódzki w Kaliszu, sygn. 1696.

Dnia 27 kwietnia 1977 roku trzygwiazdkowy obiekt Hotel "Orbis Prosna" został oddany do użytku. Był to nowoczesny obiekt o ładnej sylwetce na zewnątrz i funkcjonalny wewnątrz. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in.: I sekretarz KW PZPR - Jerzy Kusiak, członkowie Egzekutywy, przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki - Bolesław Kapitan.

Jedno z pierwszych zdjęć hotelu z 1977 r.
Jedno z pierwszych zdjęć hotelu z 1977 r. APK, Spuścizna rodziny Gola z Kalisza, sygn. 39.

Budynek hotelu posiadał 7 kondygnacji, był podpiwniczony. Kubatura budynku wynosiła 22 847 m3 i powierzchni użytkowej 5 986 m2. Składała się z części mieszkalnej i usługowej. Ogółem posiadał 110 pokoi (35 jednoosobowych, 70 dwuosobowych i 5 apartamentów dwupokojowych). W części usługowej znajdowały się m.in. restauracja, sala bankietowa, kawiarnia, klub nocny, zakład fryzjerski, kiosk Pewexu, recepcja ze stanowiskiem wymiany walut. W hotelu zainstalowane były 2 windy sześcioosobowe oraz jedna towarowa. Dane te pochodzą ze "Złotej Księgi Hotelu "Orbis Prosna" (zbiór prywatny Mariusza Marciniaka).

Hotel Orbis Prosna
Hotel "Orbis-Prosna". Pocztówka z 1982 r. Ze zbiorów prywatnych Elżbiety Siarkiewicz.
Hotel Orbis Prosna
Hotel " Orbis-Prosna". Pocztówka z 1982 r. Ze zbiorów prywatnych Grzegorza Walisia.
Recepcja
Recepcja i widok ogólny na hol hotelowy, 1977 r. Ze zbiorów prywatnych Mariuszna Marciniaka.
Pokój jednoosobowy z dostawką
Pokój jednoosobowy z dostawką, 1978 r. Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Apartament
Apartament, 1978 r. Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

Pierwszym dyrektorem był Leon Michalski, a kierownikiem recepcji Barbara Durska. Hotel zatrudniał ponad 200 pracowników, w tym prawie połowa to pracownicy gastronomii. W chwili zamknięcia (po 33 latach) personel hotelu liczył kilkanaście osób.

Dokument powołujący głównego księgowego
Dokument powołujący głównego księgowego z 17.06.1977 r. Ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Biernackiego.
Pismo
Pismo dotyczące powierzenia obowiązków p.o. dyrektora Hotelu "Orbis-Prosna" Stefana Biernackiego 1979 r. Ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Biernackiego.

Początkowo hotel był samowystarczalny, posiadał m.in. swoją masarnię, własną pralnię, magiel, stolarnię, zakład hydrauliczny, własne magazyny np. z porcelaną, zastawą stołową, punkty usługowe. Hotel dysponował własnym transportem - samochodem marki Żuk i samochodem marki Nysa. W późniejszych latach był Polonez Trak i Mercedes (wówczas tj. za dyrektora Ireneusza Kaczmarczyka jeden z dziewięciu w Polsce). Słynął ze swojej cukierni, której przebojem były własnej produkcji "rożki"- ciastka na cieniutkim makowym cieście z białego maku z wyśmienitym kremem z dodatkiem francuskiej brandy, powleczone prawdziwą czekoladą, a także wuzetki i lody kasaty. Pierwszym kierownikiem cukierni był Aleksander Wojtulewicz, po nim Jerzy Marchwicki.

W sali restauracyjnej serwowano dania kuchni polskiej i międzynarodowej, szczególnie polecano dania z ryb i grzybów. Sala posiadała klimatyzację, parkiet do tańca i małą estradę. Mogła być łączona z salą bankietową. Dodatkową możliwość zwiększenia powierzchni sali dawał meeting room.

Restauracja
Restauracja, 1978 r. Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.

W kawiarni były podawane pierwsze śniadania i najsłynniejsze desery głównie lodowe np. ambrozja. Tajemnica tych deserów tkwiła we własnej produkcji większości składników wchodzących w ich skład.

Kawiarnia
Kawiarnia, 1978 r. Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

W hotelu swoją siedzibę miała komórka SB - w niektórych pokojach były podsłuchy.

W podziemiach hotelu funkcjonował z przerwami klub nocny tzw. "Piekiełko". W końcowej fazie działalności został oddany w ajencję. W początkowej fazie funkcjonowania grał tam w sobotnie wieczory zespół muzyczny, a główną atrakcją, jedyną w byłym województwie kaliskim, był słynny striptiz.

Drink-Bar
Drink-Bar w nocnym klubie "Piekiełko" 1994 r. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

Od maja 1998 roku hotel "Orbis Prosna" oferował:

  • nowocześnie wyposażoną salę konferencyjną "Panorama". Była ona w pełni klimatyzowana i nagłośniona. W ustawieniu kinowym mieściła 150 osób, a w razie potrzeby istniała możliwość podzielenia jej na dwie mniejsze sale,
  • salę bankietową klimatyzowaną dla 30 - 35 osób,
  • salę klubową dla 25-30 osób,
  • salę Mini Business Centre dla 6-8 osób, wyposażoną w komputer z drukarką, kopiarką, skanerem i dostępem do internetu.
Sala konferencyjna
Sala konferencyjna "Panorama". Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.

Hotel "Orbis Prosna" był organizatorem różnych imprez okolicznościowych, z których wiele na stałe weszło do hotelowego kalendarza jak np. bale sylwestrowe, prawników, lekarzy, sportowców i "Asnykowców". Przez wiele lat bardzo popularne były wigilie dla samotnych i ubogich. Fachowa obsługa kelnerska i smaczne jedzenie gwarantowały dobrą zabawę. Stali goście hotelu byli obdarzani specjalnymi względami. Kartę z 10% zniżką otrzymywali klienci, którzy w ciągu 6 miesięcy korzystali przynajmniej z 30 noclegów. Ulga 20 % przysługiwała gościom honorowym - osobom mającym na koncie 100 noclegów w ciągu roku.

Zaproszenia na bale sylwestrowe
Zaproszenia na bale sylwestrowe z 1978 i 1979 r. Ze zbiorów prywatnych Krzysztofa Biernackiego.
Słynne coroczne wigilie dla samotnych i ubogich
Słynne coroczne wigilie dla samotnych i ubogich, 1992 r. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

Hotel prowadził również usługi cateringowe polegające nie tylko na dostarczeniu potraw, ale zaaranżowaniu bankietu w każdym szczególe, łącznie z dostarczeniem zastawy i zadbaniem o stronę estetyczną imprezy.

Catering
Catering organizowany w jednej z kaliskich firm, 1994 r. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Catering
Catering organizowany w Urzędzie Miejskim w Kaliszu. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

Prezentowane były inicjatywy kulinarne takie jak: Kiermasz Bożonarodzeniowy, Kiermasz Wielkanocny, Targi ślubne, komunijne i karnawałowe, Mikołajkowe pyszności dla małych gości, Mistrzostwa Kulinarne Dziennikarzy, Biesiada Piastowska, Biesiada Rycerska oraz bardzo popularne Dni różnych kuchni światowych m.in. kuchni węgierskiej, greckiej, portugalskiej, włoskiej, w stylu karaibskim, a także propozycje potraw z grzybów, ryb, owoców morza.

Nakrycie stołu na bal sylwestrowy
Nakrycie stołu na bal sylwestrowy, 1992 r. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Stoły bankietowe z pierwszymi przywieszkami
Stoły bankietowe z pierwszymi przywieszkami. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

O organizowaniu imprez kulinarnych w hotelu "Orbis Prosna" w Kaliszu wspomina Pani Teresa Kucharska dyrektor w latach 2003-2006: "W ciągu tych 3 lat zorganizowaliśmy prezentacje kuchni z 12 różnych krajów. Temu zawsze towarzyszyła w ofercie: wystawa, prelekcje z prezentacjami kultury danego kraju, występy artystyczne - nie zawsze w hotelu. Angażowała się z koncertami filharmonia, Centrum Kultury, sztuka w teatrze. Inspirację do tych wydarzeń kulinarno-kulturalnych czerpaliśmy korzystając z doradztwa poszczególnych ambasad, stowarzyszeń, kucharzy z danych krajów, ludzi którzy np. dłużej przebywali w danych krajach oraz z literatury. Ponadto inspiracją do innych imprez kulinarnych była np. sezonowość i tak: późną jesienią królowały w kuchni grzyby (rarytasy grzybowe), w lipcu od przystawki do deseru - wszystko z truskawką, możliwości szparagowe, itp. Myśl przewodnia: tania i zdrowa kuchnia: szaleństwa makaronowe, potrawy z jaj. Ponadto organizowaliśmy imprezy cykliczne jak: targi ślubne i komunijne, pokazy mody, wieczory wigilijne, kiermasze przedświąteczne, dzień młodego wina, imprezy dla dzieci, obiady czwartkowe. W budynku Prosny nie było wolnych pomieszczeń, można było skorzystać z wielu dodatkowych usług rekreacyjno-usługowych. "Prosna" tętniła życiem."

Dni kuchni węgierskiej
Dni kuchni węgierskiej. Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.
Dekoracja ślubna wykonana z marcepanu
Dekoracja ślubna wykonana z marcepanu. Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.

Hotel gościł wielu sławnych ludzi m.in.: ambasadorów: Kanady, Izraela, Mongolii, polityków: Lecha Wałęsę, Jarosława Kaczyńskiego, Marianna Krzaklewskiego, Andrzeja Lepera, pisarzy np. Williama Whortona oraz wiele gwiazd filmowych i teatralnych, muzyków, sportowców. Nie sposób wszystkich wymienić.

Pobyt w hotelu publicysty i polityka Janusza Korwina-Mikke
Pobyt w hotelu publicysty i polityka Janusza Korwina-Mikke. Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.
Pobyt w hotelu Prezydenta RP Lecha Wałęsy
Pobyt w hotelu Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Ze zbiorów prywatnych Renaty Gabriel.
Autograf Prezydenta RP Lecha Wałęsy
Autograf Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Autografy aktorów z Teatru Narodowego w Warszawie
Autografy aktorów z Teatru Narodowego w Warszawie. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Autograf Jerzego Kryszaka
Autograf Jerzego Kryszaka. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Autograf kolarza Czesława Langa
Autograf kolarza Czesława Langa. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Autograf polityka i związkowca Andrzeja Leppera
Autograf polityka i związkowca Andrzeja Leppera. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Autograf aktorki Gabrieli Kownackiej
Autograf aktorki Gabrieli Kownackiej. Złota Księga ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.

Hotel "Orbis Prosna" w Kaliszu reklamował się jako atrakcyjne miejsce organizacji różnych imprez zarówno biznesowych dla gości z kraju i z zagranicy jak również okolicznościowych dla mieszkańców Kalisza i okolic.

Prezentacja fotograficzna obiektu
Prezentacja fotograficzna obiektu (folder). Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Prezentacja fotograficzna obiektu
Prezentacja fotograficzna obiektu (folder). Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Prezentacja fotograficzna obiektu
Prezentacja fotograficzna obiektu (folder) - sale konferencyjne i bankietowe. Ze zbiorów prywatnych Mariusza Marciniaka.
Prezentacja fotograficzna obiektu
Prezentacja hotelu "Orbis Prosna". Ze zborów prywatnych Teresy Kucharskiej (plik w formacie PDF).