"Kalisia 18,5"

Archiwum Państwowe w Kaliszu serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy on-line pt. Kalisia 18,5. Wystawa ta została przygotowana na podstawie ekspozycji plenerowej z okazji jubileuszu osiemnastu i pół wieków Kalisza, rozmieszczonej na najczęściej uczęszczanych ulicach naszego miasta. 15 tematów dotyczących historii Kalisza zostało opracowanych przez pracowników Archiwum Państwowego w Kaliszu: Edytę Pietrzak, Marię Doktór, Annę Bestian-Zając, Grzegorza Walisia pod kierunkiem Pani Dyrektor kaliskiego Archiwum Państwowego dr Grażyny Schlender. Przekładu angielskiego dokonała Caryl Swift. Wystawa została przygotowana przy współpracy Pani Iwony Dudy z Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Pani Agaty Wierzejskiej-Holewskiej z Biura Obsługi Jubileuszu 18,5. Stroną graficzną zajął się Tomasz Wolff, a projektem Wojciech Stefaniak.

Wystawa plenerowa składa się z 12 tablic znajdujących się w różnych punktach miasta, opisuje historię Kalisza od czasów najdawniejszych po współczesne. Przemierzając ulice Kalisza można zapoznać się z dziejami najstarszego miasta w Polsce. Najdawniejsza historia została wyeksponowana przy ratuszu, gdzie znajdują się 3 gabloty. Prezentujemy tam następujące tematy: Pradzieje Kalisza, Kalisz celtycki, Kalisia Ptolemeusza, Od pierwszych Słowian do pierwszych Piastów, Kalisz wczesnolokacyjny. Na Złotym Rogu przedstawiono tematy: Kalisz oczami Długosza i innych dziejopisów, Wizyta papieża Jana Pawła II w Kaliszu, Teatr kaliski, Aleja Wolności, Sławni Kaliszanie, Kalisz wielonarodowościowy. Przy kaliskim Empiku można zaczerpnąć wiedzy historycznej z kolejnych dwóch tablic pt. Zburzenie Kalisza, Odbudowa Kalisza, Odzyskanie niepodległości. Przy pomniku Adama Asnyka z kolei zaprezentowano sylwetki kaliskich literatów w gablocie zatytułowanej Kalisz literacki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą wystawą on-line. W celu obejrzenia danej planszy, należy kliknąć w interesujący nas temat, po czym można cieszyć się urokami dawnego Kalisza.


Pradzieje Kalisza

Pradzieje Kalisza

Celtycki Kalisz

Celtycki Kalisz

Kalisia Ptolemeusza

Kalisia Ptolemeusza

Od pierwszych Słowian do pierwszych Piastów


Kalisz wczesnolokacyjny

Kalisz wczesnolokacyjny Kalisz wczesnolokacyjny

Kalisz w oczach Długosza i innych dziejopisów

Kalisz w oczach Długosza i innych dziejopisów

Zniszczenie Kalisza

Zniszczenie Kalisza

Odbudowa i rozbudowa miasta

Odbudowa i rozbudowa miasta

Odzyskanie niepodległości

Odzyskanie niepodległości Odzyskanie niepodległości

Kalisz wielonarodowościowy

Kalisz wielonarodowościowy

Jan Paweł II w Kaliszu

Jan Paweł II w Kaliszu

Sławni Kaliszanie

Sławni Kaliszanie Sławni Kaliszanie

Kalisz literacki

Kalisz literacki Kalisz literacki

Kaliski Teatr

Kaliski Teatr

Aleja Wolności

Aleja Wolności