Nagrodę Główną Archiwum Państwowego w Kaliszu w kategorii I otrzymały: Amelia Bruś, Barbara Cierniak i Nadia Żaboklicka z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończy
k" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor ds. pedagogicznych szkoły: Weronika Biała.Na temat Żołnierzy Wyklętych opracowano prezentację multimedialną, opisującą m. in. działania Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta" oraz kontrowersje dotyczące miejsca pochówku żołnierzy. Na temat Adama Asnyka opracowano prezentację, w której poeta jest przewodnikiem i opowiada o swoim życiu i twórczości. W odniesieniu do odzyskania niepodległości sporządzono plakat z konturami Polski, wokół których mieszczą się zdjęcia z obozu w Szczypiornie i wiersze patriotyczne.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagrodę Główną Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu w kategorii I otrzymują Laura Kosmowska, Zuzanna Walczak i Karolina Sałata ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Agnieszka Fiechowska, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Uczennice wykonały wyklejany obraz przedstawiający twarz Adama Asnyka przysłoniętą wydrukami z książek. Na temat niepodległości nakręcono film z podkładem muzycznym, w tle widoczne są archiwalia związane z obozem w Szczypiornie. Temat Żołnierzy Wyklętych podjęto w prezentacji multimedialnej, opisując m. in. działalność "Groźnego". Praca jest na wysokim poziomie, posiada bibliografię.
Nagrodę Główną Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów w kategorii I otrzymały: Sandra Pietrzak, Oliwia Morawska, Anita Kuniczek ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Kaliszu, opiekun: Ewa Bezener, dyrektor szkoły: Agnieszka Wańka.
Uczennice sporządziły plakat na czarnym tle z trzema mogiłami. Nawiązuje on do losu Żołnierzy Wyklętych. Dodatkiem jest opracowanie pisemne. W formie prezentacji multimedialnej opracowano zagadnienie odzyskania niepodległości. Grafika nawiązuje do naszych barw narodowych - bieli i czerwieni. Na temat Adama Asnyka sporządzono plakat z wklejonym tekstem z biogramem poety i szkicem jego twarzy.
Nagrodę Główną Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu w kategorii II otrzymał Tymoteusz Kupczyński ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Kaliszu, opiekun: Katarzyna Marciniak, dyrektor szkoły: Agnieszka Wańka.
Uczeń otrzymał także Nagrodę Specjalną za wykonanie najlepszej pracy na temat wydarzeń marca 1968 r.
Uczeń oddał tradycyjne opracowanie pisemne z biogramem Adama Asnyka okraszone wierszami. Całość spisano na kredowych kartach, w bibliografii ujęto m. in. dzieła autorstwa Anety Kolańczyk. W odniesieniu do wydarzeń marca 1968 r. sporządzono plakat dotyczący wystąpień studenckich. Prezentacja multimedialna opowiada historię Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Ma ona nowoczesną oprawę graficzną, zawiera bibliografię.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagrodę Główną Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w kategorii II otrzymują: Julia Gaczyńska, Maria Jakubek, Kamila Strzałka ze Szkoły Podstawowej w Rajsku, opiekun: Małgorzata Burdelak, dyrektor szkoły: Honorata Wolniaczyk.
Uczennice otrzymały także Nagrodę Specjalną za wykonanie najlepszej pracy na temat Kaliskich Towarzystw Muzycznych.
Na pracę składa się album pisany odręcznie na temat odzyskania niepodległości; plakat na temat Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, na którym odwzorowano oryginalny afisz z 1974 r.; płyta z filmem ilustrującym historię towarzystwa; odręcznie spisana biografia Adama Asnyka z fachową bibliografią i portretem poety. Praca łączy w sobie różne formy wykonania, jest ciekawa pod względem merytorycznym i wizualnym.
Nagrodę Główną Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w kategorii II otrzymali: Julia Sotek, Oliwia Kelner, Kacper Górski ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Agnieszka Fiechowska, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Uczniowie wykonali makietę przedstawiającą muzyków grających przed siedzibą towarzystwa. Dodatkiem są skany archiwaliów z zasobu APK. Na temat Adama Asnyka wykonano album ze zbindowanych kart, na kredowym papierze. Ostatnim elementem jest prezentacja multimedialna w biało-czerwonych barwach na temat odzyskania niepodległości.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu w kategorii III otrzymali: Filip Kowalski, Julia Sobczak i Wiktoria Wróbel z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Remigiusz Przybył, dyrektor szkoły: Urszula Janczar.
W odniesieniu do Adam Asnyka wykonano malunek jego twarzy. Miniaturowy mural symbolizuje pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Na temat Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego nakręcono film z podkładem muzycznym. Uczniowie umiejętnie połączyli kilka form przekazu, co sprawia, że praca robi pozytywne wrażenie.
Nagrodę Główną Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu w kategorii III otrzymały: Justyna Surma, Klaudia Broll i Sara Michalak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja, dyrektor szkoły: Magdalena Mocna.
Uczennice przygotowały tradycyjne opracowanie pisemne na temat historii Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. W odniesieniu do Adama Asnyka wykonano rysunek miejsc, w których poeta przebywał, opracowano także jego biogram. Odnośnie odzyskania niepodległości uczennice oddały listy pisane z perspektywy patrioty zaangażowanego w działania sztabu wojskowego w 1918 r. Dodatkiem są nadpalone zdjęcia z kaliskich ulic.