Ad fontes! 2022

Wystawa tradycyjnie ukazuje się w okresie letnim i prezentuje nagrodzone oraz wyróżnione prace w konkursie "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 21 prac, w tym 16 ze szkół podstawowych i 5 ze szkół średnich. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 45 uczestników – 32 ze szkół podstawowych i 13 ze szkół średnich. Zadanie polegało na opracowaniu 2 tematów z puli 3:

  • Śladami Marii Konopnickiej w Kaliszu
  • Tajemnice Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
  • Kaliski Główny Rynek

Pośród złożonych prac nie było formy dominującej. Uczniowie sporządzali tradycyjne makiety, szkice, albumy i opracowania pisemne, dobrze czuli się także w roli aktorów w nagraniach filmowych. Tradycyjnie już część prac miało charakter prezentacji multimedialnych.

Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów szkół podstawowych i dla uczniów szkół średnich. Jury postanowiło przyznać w kategorii szkół podstawowych Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza dla 3 osób, w kategorii szkół średnich dla 2 osób. Nagrodę Starosty Kaliskiego przyznano w kategorii szkół podstawowych 1 osobie, a kategorii szkół średnich 3 osobom. Przyznaliśmy także Nagrody Główne sponsorowane przez instytucje związane z działalnością naukową i kulturalną – 5 w kategorii szkół podstawowych dla 12 osób i 2 w kategorii szkół średnich dla 5 osób. Oprócz tego wyróżniono 6 prac w kategorii szkół podstawowych – tj. 12 osób.