"Nieśmiertelni" - Dokumenty dotyczące sławnych osób w zasobie AP w Kaliszu

"(...) widać w dali (...) Nieśmiertelnych,
co przetrwali długą kolej pierzchłych wieków (...)"
Adam Asnyk

Każdy naród, każdy kraj ma swoich Nieśmiertelnych - tych, co przez swoje wielkie czyny pozostaną na zawsze w pamięci ludzkiej i w podręcznikach do historii. Niektórzy są znani na całym świecie, a niektórzy tylko w swoim rodzinnym mieście. Jedni oddali życie w wojnach i powstaniach, inni poświęcili lata na pracę społeczną. Różni ludzie, różne losy. Jedno ich łączy - bez nich nasza "mała ojczyzna" nie byłaby taka, jaka jest dzisiaj.

Archiwalia prezentowane na wystawie dotyczą osób, które pochodzą z terenu byłego województwa kaliskiego lub z tą ziemią związali swoje życie. Po kliknięciu na nazwę miasta pojawi się lista osób, związanych z powiatem. Aby przejść bezpośrednio do dokumentów należy kliknąć na nazwisko danej osoby.

Wystawa niniejsza jest oczywiście niepełna. Będziemy starać się w miarę systematycznie ją uzupełniać o nowych Nieśmiertelnych, o których pamięć wciąż jest żywa w środowisku lokalnym. W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy będą odwiedzać stronę internetową Archiwum o przekazywanie nam pamiątek - dokumentów, fotografii - związanych z osobami ważnymi dla wioski, parafii, gminy czy powiatu.


Jarocin


Kalisz


Kępno


Krotoszyn


Ostrów Wlkp.


Ostrzeszów


Pleszew


Syców


Wieruszów